Sądecczyzna: Przerwany proceder seryjnego oszusta

Opublikowano 13 czerwca 2017 przez
Sądecczyzna: Przerwany proceder seryjnego oszusta

Sądeccy policjanci rozliczyli z działalności przestępczej oszusta, który nie wywiązywał się z umów, jakie kilkakrotnie zawarł z operatorami sieci komórkowej oraz nie spłacił wziętej pożyczki. Mężczyzna spowodował straty na łączną kwotę ponad 9,5 tysiąca złotych i usłyszał zarzuty za ośmiokrotne oszustwo.
Dwudziestolatek działał na terenie Piwnicznej-Zdroju i Nowego Sącza, za każdym razem wykorzystując tę samą metodę. Na początek wziął ok. 1,5 tysiąca złotych pożyczki w jednej z instytucji finansowych. Spłata zobowiązania była rozłożona na sześć rat, jednak żadnej z nich nie uregulował.
Następnie za cel przestępczej działalności wybrał dwóch operatorów sieci komórkowej. Z każdym z nich zawierał umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, nabywał karty SIM by przenieść numer oraz kupował na raty telefony komórkowe i routery. Nie zapłacił jednak rat za te przedmioty, czym naraził koncerny na straty ok. 8,5 tysiąca złotych.
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu sądeckiej komendy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który 7 czerwca br. pozwolił na przedstawienie 20-letniemu mężczyźnie ośmiu zarzutów doprowadzenia osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (art. 286 kodeksu karnego), za co grozi nawet do 8 lat więzienia. Mieszkaniec gminy Piwniczna-Zdrój przyznał się do zarzucanych mu oszustw i dobrowolnie poddał się karze.
Wyciąg z kodeksu karnego:
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

źródło: Policja Nowy Sącz