Przejdź do treści


Sądecczyzna. Policjanci odzyskali dzieło sztuki utracone w czasach wojny

Obraz Obrona Lwowa ze strony ministerstwa

Obrona Lwowa autorstwa Kazimierza Sichulskiego to dzieło sztuki powstałe w 1928 roku, a utracone w czasach wojny. Obraz widniał w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako obiekt utracony, jednak dzięki staraniom pracowników ministerstwa i policjantów dzieło zostało odnalezione.

6 listopada br. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego sądeckiej Policji wspólnie z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w obecności pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, zabezpieczyli obraz Obrona Lwowa, który znajdował się w jednym z domów na terenie gminy Gródek nad Dunajcem. Dzieło pędzla Kazimierza Sichulskiego stanowi dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury, dlatego widniało w bazie strat wojennych ministerstwa pod nr 63400 jako obiekt utracony w czasach wojny.

Proceder odzyskania tego dzieła należącego do Skarbu Państwa rozpoczął się już we wrześniu tego roku. Wówczas pracownicy ministerstwa zwrócili się do Policji o pomoc w jego odzyskaniu, informując w piśmie o możliwości ukrycia, zniszczenia lub rozporządzenia dziełem przez jego obecnego posiadacza. Policjanci przeszukali miejsce zamieszkania Sądeczanina, który miał posiadać obraz, jednak płótna w tym miejscu nie było.

Sądeccy policjanci pracując nad tą sprawą ustalili jednak jeszcze inny lokal, w którym ten sam mężczyzna mógł dzieło przechowywać. Jak się okazało, ich trop był właściwy, ponieważ właśnie tam mężczyzna przekazał funkcjonariuszom obraz, który następnie zdeponowano w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wydział Kryminalny sądeckiej Policji, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu nadal prowadzi w tej sprawie śledztwo.

/źródło: KMP Nowy Sącz