Przejdź do treści


Sądecczyzna. Policjanci nie odnotowali przypadków naruszenia zasad kwarantanny

Zdjęcie ilustracyjne - fot. KMP Nowy Sącz

Od ponad tygodnia policjanci z Nowego Sącza i z terenu powiatu nowosądeckiego, przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną faktycznie przebywają pod wskazanym adresem.

Jak do tej pory, objęci kwarantanną mieszkańcy Sądecczyzny stosują się do jej zasad. Podczas codziennych sprawdzeń policjanci nie odnotowali sytuacji, by któraś z takich osób nie przebywała pod wskazanym adresem.

Takie przypadki zdarzają się jednak na terenie innych powiatów i województw, dlatego podczas sprawdzeń funkcjonariusze informują kontrolowane osoby, że za naruszenie zasad kwarantanny grozi kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, będą wyciągnięte surowe konsekwencje

W sytuacji, gdyby funkcjonariusze nie zastali osoby objętej kwarantanną pod wskazanym adresem, mogą podjąć czynności w sprawie o wykroczenie z art. 116 Kodeksu Wykroczeń dotyczące nieprzestrzegania przez osobę podejrzaną o chorobę zakaźną, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku kara grzywny wynosi 500 złotych, jednak w zależności od okoliczności, gdyby sprawa została skierowana do sądu, nawet do 5 tysięcy złotych.

Niezależnie od podjęcia czynności w sprawie o wykroczenie, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć na taką osobę grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Zebrane w takiej sprawie materiały, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, policjanci będą przekazywać do prokuratury. Wówczas, w zależności od okoliczności działania osoby objętej kwarantanną, taka sytuacja będzie analizowana pod kątem popełnienia przestępstwa  z art. 161 kodeksu karnego, który mówi o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za takie przestępstwo grozi kara do roku więzienia.

Codzienne sprawdzenia i kontakt telefoniczny z osobami odbywającymi kwarantannę mają na celu nie tylko sprawdzenie, czy osoba nią objęta stosuje się do jej zasad. Policjanci zbierają też informacje czy mieszkańcy Sądecczyzny nie potrzebują wsparcia lub pomocy, a w przypadku wystąpienia takich sytuacji przekazują informację do służb, które takiej pomocy im udzielą, np. do ośrodków pomocy społecznej, służb sanitarnych, wojewody.

Wizyta funkcjonariuszy to tylko jedna z form sprawdzenia, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej zasad. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży – nie dochowując jej zasad, mogą w pośredni sposób przyczynić się nawet do czyjejś śmierci.

Zdjęcia przedstawiają miejsca ilustracyjne.
/źródło: KMP Nowy Sącz