Przejdź do treści


Sądecczyzna. Pijany kierowca ucieczkę przed policją zakończył w przydrożnym rowie

Radiowóz - KMP Nowy Sącz

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi gminy Korzenna, który nie tylko uciekał przed Policją, ale również prowadził pojazd bez uprawnień i pod wpływem alkoholu.

W sobotę, 20 czerwca po godzinie 21.00 funkcjonariusze otrzymali informację, że przejeżdżający przez Krużlową Niżną volkswagen jedzie „wężykiem”. Policjanci szybko udali się na miejsce i zauważyli wskazany pojazd w rejonie stacji paliw. Tor jego jazdy faktycznie wskazywał na to, że kierowca może być pijany, dlatego funkcjonariusze dali mu sygnał do zatrzymania się. Początkowo pojazd zaczął zwalniać, po czym nagle skręcił w lewo i z dużą prędkością ruszył w kierunku Wojnarowej – informuje podkom. Iwona Grzebyk-Dulak Oficer Prasowy sądeckiej policji.

Policjanci ruszyli w pościg, jednak wkrótce kierowca volkswagena stracił panowanie nad pojazdem, który wpadł do przydrożnego rowu i dachował. Na szczęście pasażer pojazdu nie ucierpiał, jednak jego kierowca został zakleszczony. W wydobyciu mężczyzny z uszkodzonego samochodu pomogli strażacy z OSP w Wojnarowej i PSP w Nowym Sączu. Poszkodowany kierowca został przekazany załodze karetki Pogotowia Ratunkowego. Policjanci ustalili, że mężczyzna prowadził pojazd mając w organiźmie 1,5 promila alkoholu, w dodatku mimo sądownie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Warto pamiętać, że w znowelizowanych przepisach kierowca jadący w stanie nietrzeźwości podlega nie tylko bardziej zaostrzonym sankcjom, ale też dotkliwie odczuwa to finansowo, poprzez orzekane przez sąd wysokie świadczenia pieniężne. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

/źródło: KMP Nowy Sącz