Przejdź do treści


Rządowy Program Czyste Powietrze – Spotkanie w ratuszu

Spotkanie w Ratuszu - fot. UMNS

Mówiąc o problemie smogu nie można przemilczeć faktu że 15 czerwca 2005 roku rząd wprowadził jednakowa akcyza na oleje opałowy i napędowy. Podwyżka podatku miała przynieść wymierne skutki dla budżetu Państwa. Nikt wówczas jednak nie zastanawiał się w jaki sposób wpłynie ona na jakość powietrza w polskich miastach.

W świetle nadal podwyższonej akcyzy na olej opałowy, rządowy program pod nazwą „Czyste Powietrze”, wygląda jak próba stworzenia pozorów walki ze smogiem.

W trakcie wczorajszego spotkania w sądeckim ratuszu, w którym uczestniczyli wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, Piotr Woźny, pełnomocnik rządu premiera Mateusza Morawieckiego ds. walki ze smogiem, przedstawiciele spółki PGNiG oraz włodarze gmin wchodzących w skład Kotliny Sądeckiej, rozmawiano o wdrażanemu przez rząd Programu Czyste Powietrze, który zakłada między innymi zmianę przepisów prawa w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz pomoc finansową kierowaną do mieszkańców. Pomoc ta zostanie skierowana do 33 najbardziej zanieczyszczonych miast, w tym do Nowego Sącza.

W tym miejscu należy podkreślić że przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 roku wprowadziły w życie zaostrzone wymogi termiczne dla ścian zewnętrznych budynków. W związku z tym przegrody muszą być jeszcze „cieplejsze”. A wprowadzane u nas sukcesywnie coraz ostrzejsze wymogi termiczne odnośnie przegród zewnętrznych związane jest z wdrażaniem dyrektywy unijnej 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

fot. UMNS