Przejdź do treści

Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

Zamknięte cmentarze

W trakcie piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze będą zamknięte od 31 października do 2 listopada. Wszystko przez rosnącą liczbę nowych przypadków koronawirusa w kraju.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 21 629 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 202 osoby, w tym 35 osób, które nie posiadały chorób współistniejących.

– Podjęliśmy decyzję, że w dzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz dzień później – Dzień Zaduszny, czyli sobota, niedziela, poniedziałek, cmentarze będą zamknięte – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Nie możemy pozwolić, by przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie – tłumaczył szef rządu. Zamknięcie cmentarzy nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

Mateusz Morawiecki zaapelował także do pracodawców o skierowanie pracowników na pracę zdalną przez najbliższe dwa tygodnie. – Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń, przerwać tę transmisję wirusa. To nakaz do administracji publicznej i apel do sektora prywatnego – podkreślił.