Przejdź do treści

Rząd wprowadza kolejne mechanizmy mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce

premier Mateusz Morawiecki – foto. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W trakcie piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki  poinformował o wprowadzeniu kolejnych mechanizmów mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce.

W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Musimy wykonać wszystkie możliwe kroki, żeby bezpieczeństwo zdrowotne Polaków było utrzymane – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z szefami resortów zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji.

Od niedzieli 15 marca na 10 dni zostaną zamknięte granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się obecnie poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą jednak poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostaną międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ograniczenia te nie dotyczą transportu cargo. Jak podkreślił premier – towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy będzie działał normalnie.

Rząd wprowadza ograniczenia w funkcjonowaniu centrów i galerii handlowych. Jednak wszystkie sklepy spożywcze, banki, apteki i drogerie pozostaną otwarte. Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos.

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzono również zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń o charakterze  państwowym i religijnym.