Przejdź do treści

Ruszyła policyjna akcja „Bezpieczne wakacje 2024” na Sądecczyźnie

21 czerwca na Sądecczyźnie ruszyła policyjna akcja pod nazwą „Bezpieczne wakacje 2024”. Celem której jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, podróżnym oraz turystom wypoczywającym w regionie podczas tegorocznych wakacji. Funkcjonariusze będą prowadzić różnorodne działania kontrolne, profilaktyczne i edukacyjne.

Wzmożone kontrole drogowe

Okres wakacji to czas intensywnych wyjazdów i zwiększonego natężenia ruchu drogowego. Aby zminimalizować liczbę zdarzeń drogowych i ich skutków, policjanci z sądeckiej drogówki będą prowadzić wzmożone działania na drogach. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwienie ruchu pojazdów poprzez kontrolę sytuacji i eliminowanie utrudnień, ale również stanowcze interwencje wobec kierowców łamiących przepisy. Funkcjonariusze będą szczególnie surowo karać za przekraczanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niestosowanie pasów bezpieczeństwa, nieudzielanie pierwszeństwa oraz jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jak pokazują analizy, to główne przyczyny wypadków drogowych.

Kontrole autokarów

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest priorytetem, dlatego ważnym elementem akcji są kontrole autokarów przewożących je na wakacyjny wypoczynek. W Nowym Sączu, przy ulicy Bulwar Narwiku, wyznaczono punkt kontroli, gdzie policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdów, uprawnienia kierowców oraz ich trzeźwość. Kontrolę należy zgłosić co najmniej 48 godzin przed planowanym wyjazdem pod numerem telefonu 47 833 42 61 lub poprzez platformę E-usługi.

Profilaktyka i edukacja

Sądeccy policjanci, oprócz działań kontrolnych, będą prowadzić również liczne akcje profilaktyczne i edukacyjne. Podczas letnich pikników i festynów dzieci będą mogły wziąć udział w quizach z zakresu bezpieczeństwa, zobaczyć z bliska policyjny sprzęt oraz przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, korzystania z Internetu i spędzania czasu nad wodą.

Bezpieczeństwo nad wodą

O bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim zadbają policjanci z Krakowa i Nowego Sącza, pracujący w Sezonowym Posterunku Wodnym w Rożnowie. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osób korzystających z letniego wypoczynku nad wodą. Policjanci apelują o rozwagę i odpowiedzialność podczas zabaw w wodzie, gdyż co roku woda zbiera śmiertelne żniwo.

 

/źródło: KMP Nowy Sącz