Przejdź do treści


Ruszył sezon wyprzedaży. Sądeccy policjanci radzą jak nie dać się okraść

foto. pixabay.com

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na spore rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz nieuwagę i pośpiech kupujących.
Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji musimy zachować podstawowe środki ostrożności.
Nigdy nie zostawiajmy portfela czy telefonu komórkowego na sklepowej ladzie, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Mężczyźni nie powinni chować portfela do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze w zasięgu wzroku, najlepiej z przodu, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.
Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.
Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez Internet również musimy mieć się na baczności. Niejednokrotnie przez nieuwagę możemy stać się łatwym celem dla cyberprzestępców. Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych korzystając z komputera, tableta czy smartfona lub z otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym haseł logowania) w niepowołane ręce. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać. Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, skontaktujmy się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się nawiązać kontaktu lub też nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy za zakupiony, a następnie zwrócony towar, poinformujmy o tym fakcie Policję.
Nie zapominajmy też, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą kradzieży, należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.