Przejdź do treści


Rusza kampania „Łapki na kierownicę”

Kampania „Łapki na kierownicę"

Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik, w dniach od 14 do 25 czerwca 2017 roku realizują ogólnopolską kampanię pn. „Łapki na kierownicę”.
Kampania dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie ze sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Kierujący, którzy mają zainstalowaną i włączoną na starcie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a samochód będzie w ruchu, otrzymują na swój aparat telefoniczny żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmów. Kampania będzie wspierana działaniami kontrolnymi.
W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.
Za powyższe wykroczenie w 2016 roku w Małopolsce nałożono 11187 mandatów karnych.
Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich smsów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze, ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.
Na potrzeby kampanii BRD KGP wspólnie z firmą Neptis S.A. przygotowało ulotki edukacyjne, które są przekazywane kierującym i pasażerom w czasie kontroli drogowej.