Przejdź do treści


Rodzinne Rajdy Rowerowe finiszują w Nowym Sączu

fot. www.malopolska.pl

To już ostatnia okazja, aby wziąć udział w tegorocznych Rodzinnych Rajdach Rowerowych. W najbliższą niedzielę, 4 września wszystkich sympatyków kolarstwa – starszych i młodszych, początkujących i bardziej doświadczonych – zaprasza Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Tym razem dla rowerzystów przygotowano trzy trasy wytyczone po malowniczych terenach Sądecczyzny. Każdy, kto chciałby aktywnie spędzić ten dzień powinien zjawić się na terenie Miasteczka Galicyjskiego i stadionu KS Jedność, przy ul. Lwowskiej 226. Stąd punktualnie w samo południe kolarze ruszą na trasę. Jednym z uczestników rajdu będzie Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Po Trzebini, Skrzyszowie, Nowym Targu, Niedzicy, Chochołowie, Przeciszowie, Alwerni i Puszczy Niepołomickiej, które gościły rowerzystów w trakcie kilku miesięcy, od kwietnia do września, przyszła pora na ostatni tegoroczny etap – Nowy Sącz. Fani aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach już powinni szykować się do sobotniego wyścigu. W nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim i okolicznych miejscowościach wytyczono dla nich trzy trasy. Ta najbardziej wymagająca – o długości 34 km – rozpocznie i zakończy się w Miasteczku Galicyjskim. Po drodze kolarze będą mogli podziwiać malownicze krajobrazy Sądeczccyzny, gdyż przejeżdżać będą m.in. przez Piątkową, Boguszową, Łękę, Trzycież, Korzenną, Krużlową, Mogilno, Koniuszową i z powrotem w stronę Nowego Sączu. Na krótszej, 27-kilometrowej trasie rowerzyści ominą Poddziale i Krużlową, natomiast na najkrótszej, liczącej 14 km trasie mini, kolarze dojadą do Łęki, gdzie czekać będzie na nich bufet owocowy. Po posileniu się będą musieli ruszyć w drogę powrotną do Miasteczka Galicyjskiego.

Tak jak w poprzednich rajdach warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie i pobranie numeru startowego. Zapisy prowadzone będą od godz. 10:00 na terenie Miasteczka Galicyjskiego i stadionu KS Jedność w Nowym Sączu, przy ul. Lwowskiej 226. Dokładny program wraz z przewidywanym czasem przejazdu na trasie najbliższego rajdu dostępny jest na stronie wydarzenia. Udział w nim jest bezpłatny.

Na uczestników, jak zawsze czekać będzie wiele innych atrakcji i konkursów. O nagrody mogą powalczyć najliczniejsze grupy uczestniczące w rajdzie, a także najstarszy i najmłodszy uczestnik. Warto pochwalić się także najstarszym lub najdziwniejszym rowerem, a także najpiękniejszym dzwonkiem. Na trasie natomiast można będzie szukać skarbów, a na mecie pobić rekord w największej liczbie osób, które dadzą radę przejechać na jednym rowerze 5 metrów.

Główną ideą rajdów jest promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu przez całe rodziny. Organizacja rajdów we wszystkich subregionach Małopolski ma umożliwić udział w imprezach wszystkim chętnym, bez konieczności odległego dojazdu do miejsca wydarzenia. Każdy rajd ma swoją bazę w malowniczym i ciekawym miejscu (np. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, polana w Puszczy Niepołomickiej, Rynek w Alwerni, Zespół Pałacowy w Młoszowej).

Z roku na rok rośnie zainteresowanie imprezą. W 2015 r. we wszystkich rajdach wzięło udział ok. 4 tys. zawodników. W tym roku już podczas samego pierwszego rajdu organizatorzy doliczyli się 2 tys. uczestników. Zwiększa się też liczba samych rajdów: w 2014 roku odbyło się ich 5, w 2015 roku – 7 rajdów, a na ten rok zaplanowano 9 rajdów.

Rodzinne Rajdy Rowerowe zostały docenione w plebiscycie „Odkrywamy Małopolskę” zajmując drugie miejsce w kategorii “wydarzenia”. Organizatorem wydarzenia jest Małopolski Związek Kolarski, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

źródło: www.malopolska.pl