Decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej wstrzymano dopłaty do Błękitnego Węgla dla mieszkańców Nowego Sącza. Prezydent Nowego Sącza nie zgadza się ze stanowiskiem RIO i zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednak aby to zrobić prezydent potrzebuje zgody większości radnych. Wiceprezydent Magdalena Majka na wtorkowej sesji Rady Miasta zwróciła się do radnych z wnioskiem o poparcie tych starań. 11 radnych klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz nie zgodziło się jednak na poszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący skargi.
Przeczytaj także: RIO wstrzymuje dopłaty do Błękitnego Węgla
Michał Kądziołka z klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz zadeklarował, że on i jego klubowi koledzy poprą starania prezydenta, pod warunkiem, że prezydent przedstawi uchwałę w sprawie przywrócenia dopłat do cen wody i ścieków dla mieszkańców. – Jeśli tak się nie stanie, to nie udzielimy poparcia temu projektowi – oświadczył radny Kądziołka. – To jest szantaż. Wasz przekaz brzmi: poprzemy, ale jak ugniecie się pod presją. Zatrzymacie rozwój miasta tylko dlatego, że prezydent nie chce zrobić tego, czego się domagacie? – pytał radny Maciej Prostko.
Emocje podgrzało wystąpienie radnego Macieja Rogóża z klubu PiS, który zasugerował, że urzędnicy nie przyłożyli się przygotowując uchwałę umożliwiającą dopłaty do Błękitnego Węgla dla mieszkańców.
-Nie ma pan pojęcia ile miesięcy zespół urzędników pracował nad sprowadzeniem błękitnego węgla do Nowego Sącza i umożliwieniem sprzedaży tego paliwa. To jedyne rozwiązanie dające efekty natychmiastowe. Wszystkie inne, również te proponowane przez rząd, są ważne i potrzebne, ale ich efekty odczujemy dopiero po kilku latach, zaś zastosowanie Błękitnego Węgla spowodowałoby że jakość powietrza poprawi się nam natychmiast. Dyrektorowi wydziału ochrony środowiska należą się przeprosiny od radnego Macieja Rogóża. Ta uchwała i regulamin dopłat do zakupu błękitnego węgla miały być wzorem dla innych gmin. Jesteśmy pionierami. Dlatego zależało nam aby Wojewódzki Sad Administracyjny rozstrzygnął tę sprawę – wyjaśniała wiceprezydent Magdalena Majka.
Opinie w tej sprawie wydał także zespół radców pranych, który stwierdził, że zachodzi tutaj spór prawny i ze względu na precedensowy charakter skargi oraz fakt iż jest to korzystne dla mieszkańców skarga powinna zostać złożona.
Jak głosowali radni: