Przejdź do treści

Prowadził samochód mając w organizmie 3,5 promila alkoholu

Pijany kierowca – fot. KM Policji w Nowym Sączu

Trzech mężczyzn udaremniło dalszą jazdę kierowcy, który prowadził pojazd mając w organizmie 3,5 promila alkoholu.

Do zdarzenia doszło w środę 6 maja około godziny 9.00 na obwodnicy Starego Sącza. Uwagę mężczyzn zwrócił styl jazdy kierowcy volkswagena, który co chwilę zjeżdżał na pobocze, po czym wracał do środka jezdni nie mogąc utrzymać prostego toru jazdy.

– Widząc takie zachowanie mężczyźni uznali, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Jeden z nich wyprzedził volkswagena swoim samochodem i zatrzymał się przed nim uniemożliwiając mu kontynuowanie jazdy. W tym czasie kierowca drugiego samochodu, jadąc wraz z pasażerem, zatrzymał się bezpośrednio za volkswagenem, blokując mu możliwość cofania. Ich przypuszczenia szybko się potwierdziły, ponieważ od jego kierowcy wyczuwalna była silna woń alkoholu. Wtedy też wyjęli kluczyki ze stacyjki i zadzwonili na numer alarmowy – informuje podkom. Iwona Grzebyk-Dulak rzecznik prasowy sądeckiej policji.

Policjanci, którzy przybyli na miejsce sprawdzili trzeźwość kierowcy volkswagena i okazało się, że ma on w organizmie 3,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy kierowcy. Jednak to nie koniec konsekwencji. Za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Dodatkowo obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

/źródło: KMP Nowy Sącz