Prezydent Ryszard Nowak odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Opublikowano 29 maja 2017 przez
Prezydent Ryszard Nowak odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Podczas odbywającego się w Pałacu Prezydenckim Dnia Samorządu Terytorialnego, Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta. To order ustanowiony w 1921 roku i nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju.
Podczas spotkania z samorządowcami prezydent Andrzej Duda podkreślił, że praca samorządowców, to działalność wymagająca ogromnego zaangażowania, ale jednocześnie służba i powołanie. – Dziękuję za tę służbę, dla tych najbliższych, sąsiadów, dla mieszkańców, dla swojej gminy, powiatu, regionu i województwa. Ale dziękuję również, że poprzez służbę uczestniczycie państwo w budowaniu potencjału Rzeczpospolitej, czyli nas wszystkich – mówił prezydent. – Jest to państwa wielka zasługa, chcę to z całą mocą podkreślić, nie tylko na tym szczeblu lokalnym czy regionalnym, ale też na szczeblu centralnym. Cieszę się, że jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę ten ukłon w imieniu Polski i wszystkich jej mieszkańców złożyć, także waszym współpracownikom. Chciałbym, aby to właśnie w taki sposób też było odbierane, że poprzez wyróżnienie was, wyróżniam również zespoły, które z wami pracują, tych wszystkich ludzi, którzy z oddaniem służą obok was, dzięki tej współpracy i efektowi synergii dla dobra wspólnego.
– Bardzo dziękuję za waszą dzisiejszą obecność, za wasza pracę i składam najserdeczniejsze życzenia i podziękowania państwu, waszym najbliższym, waszym wspólnotom lokalnym i regionalnym. Proszę przekazać ukłony od Prezydenta Rzeczypospolitej, kiedy tylko wrócicie do siebie – dodał prezydent Andrzej Duda.
Satysfakcji z przyznanego odznaczenia nie krył prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że mogłem odebrać z rąk Prezydenta RP tak wysokie odznaczenie. To dla mnie również szczególny wyraz uznania za wieloletnią działalność publiczną, ale jednocześnie za pracę na rzecz samorządu terytorialnego i lokalnej społeczności – powiedział prezydent Ryszard Nowak tuż po odebraniu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta. – Bardzo za to dziękuję i zapewniam, że to chyba największa motywacja do dalszej działalności, która choć nie należy do łatwych i wymaga wielu poświęceń, to z pewnością przynosi wiele zadowolenia i satysfakcji – dodał prezydent Nowego Sącza. Ryszard Nowak był jednym z dziewięciu samorządowców z całej Polski, którym przyznane zostało tak wysokie odznaczenie.

Prezydentowi Ryszardowi Nowakowi towarzyszyła sekretarz miasta Edyta Brongiel, a podczas uroczystego Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim, Sądecczyznę reprezentował również między innymi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
W polskim systemie orderowo-odznaczeniowym Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Orła Białego oraz Orderze Wojennym Virtuti Militari, a przed Orderem Krzyża Wojskowego, Orderem Krzyża Niepodległości i Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka

Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu Odrodzenia Polski składająca się z Wielkiego Mistrza Orderu i ośmiu członków Kapituły, powoływanych przez Wielkiego Mistrza na pięć lat. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Kapituła wybiera ze swojego grona Kanclerza Orderu i Sekretarza Kapituły.

źródło: www.nowysacz.pl