Przejdź do treści


Prezydent ma propozycję rozwiązania kryzysu w spółce MPK wywołanego decyzją Radnych z klubu PiS – “Wybieram Nowy Sącz”

Autobus MPK z flagą Solarskości

W poniedziałek w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Prezydent Ludomir Handzel przedstawił propozycję rozwiązania kryzysu w spółce MPK, wywołanego decyzją Radnych z klubu PiS – “Wybieram Nowy Sącz”.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku Rada Miasta, głosami Radnych z klubu PiS – “Wybieram Nowy Sącz” wprowadziła zmiany w tegorocznym budżecie Miasta, skutkiem których rekompensata dla spółki MPK została zmniejszona o 4,1 mln złotych. W wyniku obcięcia rekompensaty, władze spółki zapowiedziały zmniejszenie liczby kursów na terenie Miasta Nowego Sącza oraz zwolnienia pracowników. 12 marca związkowcy NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” przy MPK Sp. Z o. o. w Nowym Sączu rozpoczęli bezterminowy protest domagając się przywrócenia pełnej rekompensaty.

Aby rozwiązać kryzys w spółce MPK Prezydent Ludomir Handzel złożył poprawkę do budżetu Miasta zmniejszającą kwotę wydatków bieżących w dziale “Oświata i Wychowanie”. Zaoszczędzona kwota 4 mln zł ma trafić do spółki MPK jako zaległa rekompensata, odebrana poprawką radnej Teresy Cabały.

Mam nadzieję, że radni poprą moją poprawkę – mówi Prezydent Ludomir Handzel, który zapewnił sądeckich nauczycieli, że ta zmiana nie wpłynie na kwestie wynagrodzeń i stabilności w oświacie.

Decyzja w rękach Radnych

Jeżeli na najbliższej sesji Radni nie przychylą się do propozycji Prezydenta spółkę najprawdopodobniej czeka plan głębokiej restrukturyzacji. Oznacza to zmniejszenie liczby kursów na terenie Nowego Sącza oraz likwidację wielu miejsc pracy.

/źródło: UM NS