Przejdź do treści


Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Starym Sączu

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Starym Sączu - fot. www.nowysacz.pl

W ubiegłą sobotę (29 października) Prezydent RP Andrzej Duda wraz Pierwszą Damą złożył wizytę w Starym Sączu. W trakcie wizyty Prezydent RP odebrał tytuł Honorowego Obywatela miasta.

Wizyta Pary Prezydenckiej w Starym Sączu rozpoczęto Maszą św. w klasztorze sióstr Klarysek, po nabożeństwie na klasztornym dziedzińcu Prezydent wziął udział w symbolicznym zasadzeniu lipy św. Kingi. Dalsza część wizyty pary prezydenckie odbyła się w Kinie Sokół, gdzie podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Prezydent Andrzej Duda odebrał tytuł Honorowego Obywatela Starego Sącza.

Przeżywamy dzisiaj uroczystość, która zapiszę się w historii naszego miasta. Tytuł Honorowego Obywatela Starego Sącza przyjmuje dr Andrzej Duda – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – mówił Jacek Lelek. – Dla nas, starosądeczan, powodem wielkiej dumy są silne związki pana Prezydenta ze Starym Sączem. Tu urodził się i zdobył maturę jego ojciec, pan profesor Jan Duda. Tu u swoich dziadków i wujostwa, mały Andrzej spędzał wakacje. W starosądeckim klasztorze sióstr Klarysek kontynuował rodzinne tradycje służenia do mszy świętej. Tutaj do swojej rodziny, ale i ulubionych miejsc, sam – a potem ze swoją żoną – zaglądał regularnie, także później, jako głowa państwa – kontynuował Burmistrz Starego Sącza. – Dzisiejsza wizyta pana Prezydenta to czwarta oficjalna wizyta głowy państwa w Starym Sączu. Na przestrzeni 750 lat historii naszego miasta byli tu: Król Jan III Sobieski, papież Jan Paweł II i Prezydent RP Lech Kaczyński.
Jacek Lelek podkreślił również: – Za najważniejszą pana zasługę uznajemy fakt, że system wartości, tak mocno zakorzeniony wśród mieszkańców Sądecczyzny, w którym na czoło wysuwają się: Bóg, Ojczyzna, Rodzina, szacunek dla ludzkiej pracy, jest tak czytelny w życiu i działalności pana Prezydenta. Bo ojcowizna, to nie tylko kawałek ziemi, tutaj wyjątkowo piękna, ale zbiór wartości, które wynosimy z domu.

Prezydent Andrzej Duda nie krył wzruszenia i podkreślił, że to szczególna dla niego chwila ponieważ, pomimo tego, że urodził się w Krakowie, to również Stary Sącz uważa za swoje miasto rodzinne.
Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z tego, że Stary Sącz, który jest moim rodzinnym miastem obok Krakowa – ja tak to traktuję, choć urodziłem się w Krakowie – ale Stary Sącz też jest moim rodzinnym miastem. Zawsze to podkreślałem, bo tak to czuję. Stary Sącz przyjął św. Kingę jako swoją patronkę i znalazła się na sztandarze miasta, i że przy tym wszystkim, spotkał mnie tak niebywały zaszczyt, że mogłem ten sztandar – dziś poświęcony – wręczyć panu Burmistrzowi, przekazać go władzom Starego Sącza, i że od tej pory przy wszystkich uroczystościach miejskich i państwowych on będzie obecny i będzie znakiem mojego miasta. To dla mnie niezwykły powód do dumy – powiedział Prezydenta Andrzej Duda, który dodał również, że spotkał go dzisiaj jeszcze jeden zaszczyt: – Ja zawsze uważałem się w pewnym sensie za obywatela Starego Sącza. Cieszę się, że Stary Sącz mnie dzisiaj uznał, tak jak uznaje się syna. Bardzo dziękuję państwu za ten wielki zaszczyt, przede wszystkim jako syn Starego Sącza, ale jednocześnie jako polityk chciałem państwu serdecznie i z całego serca podziękować za to, że Rada Miasta tą decyzję podjęła jednogłośnie. Ogromnie jestem za to wdzięczny i dziękuję za ten wielki gest.

Po zakończonej uroczystej Sesji Rady Miejskiej Starego Sącza Prezydent Andrzej Duda udał się na starosądecki Rynek, gdzie spotkał się z mieszkańcami miasta i okolic.

źródło: www.nowysacz.pl