Przejdź do treści


Premier o sylwestrze. “My godziny policyjnej nie wdrażamy”. Jest jednak wątpliwe rozporządzenie

Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany przez redaktora Piotra Drabika z radia Zet o wprowadzenie godziny policyjnej w sylwestra. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że rząd nie planuje wprowadzenia godziny policyjnej. – My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. – oświadczył premier.

Przypomnijmy 17 grudnia, podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

Nie ma godziny policyjnej, ale jest wątpliwe rozporządzenie wprowadzające ograniczenia w przemieszczaniu.

Niestety nie po raz pierwszy rząd wykazał się brakiem konsekwencji, gdyż 21 grudnia w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W § 26. tego rozporządzenia znalazł się zapis: Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:
1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zdaniem wielu prawników zakaz przemieszczania się jest niekonstytucyjny, w tej sprawie wypowiedział się między innymi Prof. Marek Chmaj:

Teza: zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania sie z 31.12 na 01.01 będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie…

Opublikowany przez Marek Chmaj Czwartek, 17 grudnia 2020