Przejdź do treści

Poznaj wyniki odblaskowego eksperymentu – Wniosek nasuwa się sam

Źródło: www.policja.pl

Jeden z pieszych jak cień przenika przez ciemność. Jest niewidoczny… Drugi z odblaskami – przez jezdnię idzie pewnie. Widzisz różnicę? Kierowca widzi! Odblaskowy eksperyment pozwala zobaczyć różnicę.

Dzięki elementom odblaskowym pieszy jest znacznie lepiej widoczny na drodze. Odblaski w wielu przypadkach ratują ludzkie zdrowie i życie. Kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 20-30 m. Jasna odzież sprawia, że ten dystans wzrasta, jednak zaledwie do około 50 m. Gdy pieszy poza obszarem zabudowanym znajduje się na nieoświetlonej drodze, często jest już zbyt późno na reakcję… Natomiast nawet mały, noszony prawidłowo element odblaskowy sprawia, że osobę taką widać z dużo większej odległości. Dystans ten pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia.
24 stycznia wieczorem w Marianowie na DK61, w rzeczywistych warunkach drogowych, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy przeprowadzili odblaskowy eksperyment. Zachęcamy do obejrzenia jego efektów.

Na terenie Sądecczyzny w roku 2018 doszło do 19 kolizji oraz 89 wypadków z udziałem pieszych, w których 12 osób zginęło, a 86 zostało rannych. Gdyby niektóre z osób, które zginęły na drogach miały przy sobie element odblaskowy, być może nadal byłyby wśród nas.

Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych, od września do grudnia, czyli wtedy, kiedy widoczność człowieka poruszającego się po drodze jest ograniczona. Dlatego noszenie elementów odblaskowych zwiększa bezpieczeństwo pieszych na drodze, a niejednokrotnie ratuje im życie.
Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Jeśli jednak jedzie z prędkością przekraczającą 80-90 km/h, to najczęściej nie ma żadnych szans na uniknięcie potrącenia, ponieważ samochód porusza się z szybkością około 25 metrów na sekundę. Gdy natomiast pieszy jest wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, który odbije światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! Wniosek nasuwa się sam: taki drobny element ubioru jakim jest odblask, może uratować życie!

Źródło: www.policja.p/ KMP Łomża / KMP Nowy Sącz