Przejdź do treści


Pożar tartaku w Mochnaczce Wyżnej

Pożar tartaku w Mochnaczce Wyżnej

15 zastępów Straży Pożarnej i 54 strażaków przez dziesięć godzin walczyło z pożarem tartaku, do którego doszło w Mochnaczce Wyżnej.

Około godziny 4.04 oficer dyżurny Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Nowym Sączu otrzymał zgłoszenie o pożarze tartaku w Mochnaczce Wyżnej. Do akcji gaśniczej skierowano zastępy Straży Pożarnej z JRG w Krynicy Zdroju oraz z najbliższych jednostek OSP.

-Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pożarem objęta była cała hala produkcyjno-magazynowa tartaku o konstrukcji mieszanej. Płomienie przedostały się na zewnątrz budynku. Zagrożone pożarem była dwa budynki magazynowo – produkcyjne, budynek kotłowni oraz budynek mieszkalny. – Relacjonują sądeccy strażacy.

Działania strażaków skupiły się na zabezpieczeniu zagrożonych pożarem budynków oraz gaszeniu płonącej hali. Akcję gaśniczą utrudniał fakt, że punkt czerpania wody znajdował się na potoku w odległości około 2 km od miejsca pożaru i konieczne było dowożenie wody. Budynek objęty pożarem wyposażony był w instalację fotowoltaiczną, panele PV znajdujące się na dachu budynku uległy spaleniu jeszcze przed przybyciem zastępów straży. Po opanowaniu rozprzestrzeniającego się ognia przystąpiono do prac wyburzeniowych oraz dogaszania pożaru. W trwającej dziesięć godzin akcji gaśniczej brało udział 15 zastępów Straży Pożarnej i 54 strażaków. Podczas dogaszania pożaru wypadkowi uległ jeden strażak.

/źródło: KM PSP Nowy Sącz