Przejdź do treści

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Małopolski w Nowosądeckim Ratuszu: kluczowe inwestycje na Sądecczyźnie

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Małopolski w Nowosądeckim Ratuszu

W czwartek, 4 lipca, nowosądecki Ratusz gościł wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Małopolski. Spotkanie zgromadziło zarówno parlamentarzystów, jak i lokalnych samorządowców, którzy omówili najważniejsze tematy dotyczące Nowego Sącza i Sądecczyzny. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, posłowie Marek Sowa i Piotr Lachowicz oraz posłanka Urszula Nowogórska.

Dwupasmowa droga DK 75 Brzesko – Nowy Sącz: opóźnienia i nadzieje na etapowanie

Budowa dwupasmowej drogi DK 75, zwanej potocznie „sądeczanką”, to jedna z kluczowych inwestycji, która była przedmiotem dyskusji. Obecnie brakuje decyzji środowiskowej, której wydanie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapowiedziała na ostatni kwartał tego roku. W przeszłości popełniono liczne błędy, które spowodowały opóźnienia w realizacji projektu.

– Myślę, że obecna sytuacja to efekt braku nadzoru ze strony parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości, w tym posła, który zajmował się nierealnym projektem reparacji a nie sprawami Sądecczyzny i Nowego Sącza. Zostało popełnionych sporo błędów, ale jestem przekonany, że presja i nadzór posłów Marka Sowy, Piotra Lachowicza i posłanki Urszuli Nowogórskiej spowoduje, że „sądeczanka” powstanie – powiedział Handzel. Prezydent zaznaczył również, że jego zdaniem, najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji związanej z realizacją tej inwestycji jest etapowanie budowy.  – Mam nadzieję, że tak się stanie – podsumował.

Modernizacja linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna

Drugim kluczowym tematem była modernizacja linii kolejowej nr 104 na odcinku Chabówka – Nowy Sącz oraz budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna.

Prezydent wyraził zadowolenie, że już w 2030 roku nowosądeczanie będą mogli skorzystać z szybkiej kolei do Krakowa.  – Dobrze, że bezpieczny transport kolejowy rozwija się na naszym terenie i nareszcie będziemy połączeni ze stolicą Małopolski – dodał.

/źródło: Urząd Miasta Nowego Sącza