Przejdź do treści


Ponad 260 mandatów efektem akcji SPEED przeprowadzonej w Nowym Sączu

Radiowóz - KMP Nowy Sącz

Sądeccy policjanci od 8 do 22 sierpnia 2019 roku w ramach akcji pn. „SPEED Nowy Sącz” prowadzili na terenie miasta działania kontrolne pojazdów, których kierowcy poprzez brawurową jazdę łamią przepisy ruchu drogowego.

W działania, prowadzone głównie w godzinach wieczorno-nocnych, zaangażowani byli policjanci sądeckiej drogówki, a także prewencji i pionu kryminalnego. Policjanci wzięli pod lupę kierowców poruszających się po al. Piłsudskiego, Batorego, Wolności i ulicach I Brygady, Królowej Jadwigi, Tarnowskiej oraz Lwowskiej. Kontrolowali także kierowców na wielkopowierzchniowych parkingach – przy Moście 700-lecia oraz przy sądeckich marketach. W ramach działań policjanci m.in. kontrolowali prędkość, sprawdzali stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdów i legalność ich dopuszczenia do ruchu.

Podczas sierpniowych działań SPEED w Nowym Sączu funkcjonariusze skontrolowali 252 pojazdy, ujawniając ponad 328 wykroczeń. W efekcie kontroli policjanci zatrzymali prawo jazdy 13 kierowcom, w tym jedenastu z uwagi na przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Ponadto funkcjonariusze ujawnili sześciu kierowców pod wpływem alkoholu i jednego posiadającego decyzję o zakazie kierowania pojazdami mechanicznymi.

W czasie działań policjanci nałożyli 261 mandatów karnych za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym (głównie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości), a także skierowali 12 wniosków do sądu o ukaranie niefrasobliwych kierowców. Funkcjonariusze zatrzymali także 27 dowodów rejestracyjnych, głównie z uwagi na zły stan techniczny kontrolowanych pojazdów.

Przeprowadzona akcja była wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społecznym i odpowiedzią na sygnały docierające do policjantów ze strony mieszkańców. Takie wzmożone działania kontrolne są prowadzone przez sądeckich funkcjonariuszy cyklicznie i mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Nowego Sącza poprzez ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz zmniejszenie poczucia bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.

Sądecki zespół SPEED (z ang. szybkość) jest częścią Wojewódzkiego Nieetatowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „SPEED” powołanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w dniu 12 lipca 2019 roku. Sądeccy funkcjonariusze każdego dnia wyruszają na drogi, a walcząc z kierowcami przejawiającymi agresywne zachowania, dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Jak się okazuje sądecki zespół SPEED ma ręce pełne roboty – tylko w sierpniu policjanci nałożyli na piratów drogowych blisko pół tysiąca mandatów.

/źródło: KMP Nowy Sącz