Przejdź do treści


Małopolskie urzędy skarbowe wyjaśniają zmiany podatkowe

pieniądze, rachunki, podatki, kalkulator

Tak zwany “Polski Ład” to największa od trzydziestu lat reforma systemu podatkowego w Polsce. Tak duże zmiany w przepisach zawsze oznaczają spore zamieszanie, jednak sposób, sytuacja ekonomiczna i tempo ich wprowadzania pozostawiają bardzo wiele do życzenia.

Według rządowych zapowiedzi na zmianach podatkowych ma skorzystać 18 mln Polaków. Niestety, już od stycznia widać, że działanie pisanych na kolanie przepisów zaskoczyło samych autorów “Polskiego Ładu”. Taka sytuacja nie powinna jednak nikogo dziwić, gdyż nawet Biuro Analiz Sejmowych nie miało wystarczająco dużo czasu na przeanalizowanie liczących prawie 700 stron nowych przepisów. Tym bardziej nie było czasu na rzetelne szkolenia dla urzędników oraz księgowych.

W efekcie w styczniu służby mundurowe oraz nauczyciele otrzymali niższe wypłaty wynagrodzenia. Wynika to z likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku oraz nieuwzględniania kwoty wolnej od podatku u pracowników, którzy nie złożyli oświadczenia PIT-2, bo po prostu nie wiedzieli, że muszą to zrobić.

Małopolskie urzędy skarbowe wyjaśniają Polski Ład
Teraz w odnalezieniu się w gąszczu nowych przepisów mają pomóc urzędy skarbowe, które organizują bezpłatne szkolenia. – Chcemy, by jak najwięcej naszych klientów mogło uzyskać odpowiedzi na pytania związane ze zmianami przepisów od 2022 r. Dlatego uruchomiliśmy dyżury podatkowe w urzędach skarbowych i intensyfikujemy szkolenia online. – mówi Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Informacje o szkoleniach pojawiają się na bieżąco na stronie internetowej: kas.gov.pl. Spotkania mają formę webinariów na MS Teams (wyjątek – szkolenia, gdzie gospodarzem jest ZUS – platforma Webex Events). Aby wziąć udział w szkoleniach należy kliknąć w link szkolenia i o określonej porze zasiąść przed komputerem lub połączyć się poprzez smartfon.  Uczestnicy będą mieć możliwość zadawania pytań na czacie oraz bezpośrednio, po zakończeniu szkolenia.