Przejdź do treści


Policyjny dron patrolował nowosądeckie ulice – Posypały się mandaty

print screen z materiału wideo zarejestrowanego przez kamerę drona - wykroczenie na przejściu dla pieszych

We wtorek 4 lipca w Nowym Sączu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przy użyciu drona patrolowali nowosądeckie ulice.

Mundurowi zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów na ul. Królowej Jadwigi oraz al. Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu. Przy użyciu drona policjanci sprawdzali przede wszystkim, czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzali, czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez w niedozwolonych miejscach. W momencie, gdy operatorzy drona zaobserwowali wykroczenie, natychmiast przekazywali informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował interwencję wobec sprawcy.

W trakcie przeprowadzanych działań mundurowi ujawnili łącznie 8 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec przechodniów – wszystkie związane z wyprzedzaniem w rejonie przejść dla pieszych. Warto przypomnieć, że za to wykroczenie grozi mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz aż 15 punktów karnych.

Należy pamiętać, że  w rejonie przejść dla pieszych kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i skupienie, aby uniknąć potrąceń. Jednak samo pierwszeństwo nie zwalnia pieszych z obowiązku przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Przed przekroczeniem jezdni powinni zawsze upewnić się, czy mogą to zrobić w sposób bezpieczny, mimo że przepisy przyznają im pewne prawa. Pamiętajmy zatem, że zarówno kierowcy, jak i piesi mają obowiązek zachowywać rozwagę.

/źródło: Sądecka Policja