Policyjni wodniacy czuwają nad bezpieczeństwem na Jeziorze Rożnowskim. We wtorek zatrzymali sternika na „podwójnym gazie”

Opublikowano 16 lipca 2020 przez
Policyjni wodniacy czuwają nad bezpieczeństwem na Jeziorze Rożnowskim. We wtorek zatrzymali sternika na „podwójnym gazie”
Policyjny patrol na wodzie w rejonie zapory na Jeziorze Rożnowskim – fot. KMP Nowy Sącz

Wtorkowe popołudnie na Jeziorze Rożnowskim zakończyło się dla jednego ze sterników spotkaniem z policyjnymi wodniakami patrolującymi teren. Mężczyzna nie dość, że pływał pontonem ze spalinowym silnikiem w strefie ciszy, to był pod wpływem alkoholu.

Podejrzenie policjantów Sezonowego Posterunku Policji Wodnej w Rożnowie, którzy patrolowali akwen 14 lipca, wzbudził ponton, który pływał przy użyciu silnika spalinowego w strefie ciszy, co jest wykroczeniem. Policjanci kontrolując 37-letniego sternika, wyczuli od niego woń alkoholu. Badanie na trzeźwość wykazało, że mężczyzna ma go w organizmie blisko pół promila.

Ponton wraz ze sternikiem został odholowany na pobliską przystań. Teraz niefrasobliwy sternik będzie musiał zapłacić mandat karny za złamanie przepisów Prawa ochrony środowiska, ale również poniesie konsekwencje sterowania po użyciu alkoholu, za co zgodnie z Kodeksem wykroczeń grozi kara aresztu albo grzywny.

Policjanci apelują o zdrowy rozsądek i trzeźwość nad wodą

Sterowanie jednostką wodną pod wpływem alkoholu to brak odpowiedzialności, a każdy nietrzeźwy sternik to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Pamiętaj, spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętności prowadzenia wszelkich pojazdów, powodując obniżenie koncentracji, kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. Bardzo często przekłada się również na brawurę i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, a od nich jest jeden krok do tragedii…

Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, a w razie zagrożenia natychmiast wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy Sezonowego Posterunku Policji Wodnej w Rożnowie: kom. 723 694 982 (codziennie w godzinach 8-20).

/źródło: KMP Nowy Sącz