Przejdź do treści


Policjanci z Nowego Sącza podczas zabezpieczenia zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich

Foto: KMP Nowy Sącz

Ostatni weekend stycznia minął wielu policjantom i innym służbom dbającym o bezpieczeństwo bardzo pracowicie. Było to związane z zabezpieczeniem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, które odbywały się w Zakopanem. Bezpieczeństwo osobom przebywającym na skoczni i w jej pobliżu zapewniali policjanci z Zakopanego, Krakowa i innych jednostek, w tym 30 policjantów z Nowego Sącza.

Końcem stycznia na zakopiańskiej skoczni odbyły się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, których bezpieczny przebieg zapewnili również policjanci z Nowego Sącza. Prestiżowe zawody rozgrywane pod Giewontem od lat przyciągają najlepszych skoczków świata i rzesze sympatyków skoków narciarskich. Nie inaczej było i tym razem, ponieważ zmagania na skoczni oglądało ponad 23 tysiące kibiców, natomiast w rejonie przyległym do wielkiej krokwi zgromadziło się dodatkowo ok. 20 tysięcy osób.

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom sportowego święta wymagało od policjantów i wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo maksymalnej mobilizacji i zaangażowania. Za wyjątkiem piątkowych treningów i kwalifikacji, w każdy dzień zabezpieczenia imprezy zaangażowanych było ponad stu funkcjonariuszy z Zakopanego, Nowego Targu, Myślenic, Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Nowego Sącza, Limanowej oraz Krakowa. Policjanci zabezpieczali drogi dojazdowe, współpracowali z funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osobom podlegającym szczególnej ochronie, zapewniali bezpieczeństwo w rejonie rozgrywania zawodów oraz dbali o bezpieczny przebiegu fety po zakończeniu rywalizacji sportowej.

Biorąc pod uwagę liczbę osób obecnych w tym czasie w Zakopanem, można stwierdzić że kibice i wszystkie służby stanęły na wysokości zadania. Odnotowano cztery incydenty w związku z imprezą masową polegające na wniesieniu i odpaleniu racy, niewykonywaniu poleceń służby porządkowej, naruszeniu nietykalności pracownika ochrony czy też usiłowaniu wtargnięcia na teren imprezy masowej przez osobę która nie posiadała biletu. Również poza terenem skoczni było głośno, ale bezpiecznie. Zdarzały się co prawda drobne incydenty, jednak biorąc pod uwagę skalę tych wydarzeń, należy uznać, że dni sportowego święta w Zakopanem minęły spokojnie, również dzięki zaangażowaniu w zabezpieczenie wielu policjantów, w tym z Nowego Sącza.

/Tekst: KPP Zakopane i KMP Nowy Sącz. Foto: KMP Nowy Sącz