Przejdź do treści


Policjanci udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał mężczyzna, który kierował volkswagenem golfem w piątkowe popołudnie na ulicy Węgierskiej w Nowym Sączu. Niestety jak się później okazało nie było to jego jedyne przewinienie…

Kilkanaście minut po godzinie 16 (22 lutego br.) do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wpłynęło zgłoszenie, że ulicą Węgierską porusza się pojazd, którego kierowca prawdopodobnie znajduje się pod wpływem alkoholu. We wskazany rejon natychmiast skierowano zmotoryzowany patrol Policji. Funkcjonariusze bez trudu zauważyli pojazd odpowiadający opisowi, który został im przekazany. Samochód poruszał się „zygzakiem”, nie posiadał tablicy rejestracyjnej oraz miał uszkodzony przedni zderzak.

Mimo wyraźnych sygnałów do zatrzymania celem przeprowadzenia kontroli drogowej, kierujący golfem przyspieszył i zaczął uciekać w kierunku ulicy Piramowicza. Policjanci natychmiast ruszyli za nim w pościg. W trakcie ucieczki volkswagen uszkodził dwa inne samochody, wjeżdżał na przeciwny pas ruchu, aż w końcu zahamował tak gwałtownie, że jadący za nim radiowóz zmuszony do ostrego hamowania otarł się o pojazd marki Jeep. Policjanci używając siły fizycznej wyciągnęli z pojazdu kierowcę oraz dwóch pasażerów. W zatrzymaniu mężczyzn brał udział także kierowca jeepa, który jak się okazało jest funkcjonariuszem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Od kierowcy i pasażerów podróżujących volkswagenem wyczuwalna była silna woń alkoholu. Przeprowadzone badania na trzeźwość wykazały, że 33-letni kierowca ma w organizmie 3,4 promila alkoholu. Mężczyzna trafił do pomieszczania dla osób zatrzymanych w sądeckiej komendzie, z kolei jego kompani do izby wytrzeźwień.

Ponadto, w toku prowadzonych czynności okazało się, że samochód, którym poruszał się mężczyzna został przez niego wcześniej skradziony. 33-letni sądeczanin usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem (art. 279 §1 Kodeksu karnego), prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 kk) i niezatrzymania się do kontroli drogowej (art. 178b kk). Dodatkowo, mężczyzna odpowie za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w stanie nietrzeźwości (wykroczenie z art. 86 § 2 Kodeksu wykroczeń). W związku z powyższym policjanci zatrzymali 33-latkowi prawo jazdy.

Za popełnione czyny mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

/źródło: KMP Nowy Sącz