Przejdź do treści


Policjanci dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim

policyjna łódź na Jeziorze Rożnowskim, w tle Małpia Wyspa

Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa stworzyli Posterunek Wodny Policji w Rożnowie, aby zapewnić bezpieczeństwo letnim wczasowiczom korzystającym z uroków Jeziora Rożnowskiego. Mundurowi, pełniący dyżur na wodzie, gorąco apelują o rozwagę i przypominają kluczowe zasady bezpieczeństwa nad wodą.

Policjanci są wyposażeni w specjalną łódź motorową, która umożliwia im patrolowanie terenów wodnych oraz podejmowanie interwencji wobec nieodpowiedzialnych pływaków, którzy ignorują ostrzeżenia i niebezpieczne warunki atmosferyczne, zwłaszcza w rejonach tzw. “dzikich kąpielisk”. Funkcjonariusze również udzielają pomocy w nagłych przypadkach zmiany pogody, na przykład przy holowaniu łodzi do brzegu. Regularnie kontrolują także użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek i skuterów, aby wyeliminować zachowania, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla nich samych, jak i dla innych osób. Osoby korzystające z tych sprzętów muszą być przygotowane na przeprowadzenie kontroli trzeźwości przez policjantów. Podczas kontroli jednostek pływających, funkcjonariusze zwracają również uwagę na posiadanie odpowiednich umiejętności żeglarskich, dostępność sprzętu ratunkowego i medycznego oraz wymagane dokumenty i uprawnienia sterników.

Policjanci apelują o rozwagę i  przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

  • Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice.
  • Najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
  • Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna. Konsekwencją skoku „na główkę” w takim miejscu może być uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
  • Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu – trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
  • Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
  • Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu czy środkach odurzających, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.

Numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: 723 694 982 (codziennie w godzinach 8-20).

/źródło: KMP Nowy Sącz