Przejdź do treści


Policjanci apelują o rozwagę na drogach podczas długiego weekendu

Kontrola drogowa – fot. KMP Nowy Sącz

Przed nami ostatni długi weekend tegorocznych wakacji. 15 sierpnia tj. w czwartek przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, zatem wielu z nas skorzysta z możliwości wydłużenia weekendu i wyruszy w trasę. W związku z tym, sądeccy policjanci od 14 do 18 sierpnia 2019 roku będą prowadzić wzmożone działania pn. „Sierpniowy weekend 2019”, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze nie tylko będą kontrolowali prędkość, ale przede wszystkim stan trzeźwości kierujących.

Podczas długiego weekendu nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać policjanci ruchu drogowego. Już dzisiaj na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, czyli przede wszystkim wobec kierowców, którzy:

  • przekraczają dopuszczalną prędkość,
  • nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa,
  • wymuszają pierwszeństwo przejazdu,
  • nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych,
  • nieprawidłowo wyprzedzają.

Ponadto policjanci będą zdecydowanie reagować również na wykroczenia popełniane przez kierujących motocyklami, a na trasach pojawią się także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.
W środę i czwartek policjanci będą również kontrolować ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że 14 sierpnia 2019 roku obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów w godzinach od 18:00 do 22:00 oraz 15 sierpnia br. w godzinach od 8:00 do 22:00.

ABY BEZPIECZNIE DOJECHAĆ DO CELU
Należy pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od kierowców – od ich rozwagi, umiejętności przewidywania zagrożeń i szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego.

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Należy skontrolować poziom płynów w silniku: płynu do spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie światła w pojeździe były sprawne.
  •  Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne.
  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
  • Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje.
  • Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów i stosując się do znaków drogowych, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami i od naszego zachowania zależy również zdrowie i życie innych!

/źródło: KMP Nowy Sącz