Przejdź do treści


Policjanci apelują i przypominają – Nie pozostawiaj dziecka oraz zwierząt w samochodzie

Dziecko w samochodzie - zdjęcie ilustracyjne KMP NS

Piękna pogoda i towarzyszące jej wysokie temperatury to warunki, które mogą być skrajnie niebezpieczne szczególnie dla dzieci oraz zwierząt pozostawionych w rozgrzanym samochodzie.

Każdego roku w sezonie letnim policjanci apelują, aby nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt bez względu na okoliczności, nawet jeśli uważamy, że nasze sprawy zajmą jedynie chwilę! Wysoka temperatura powoduje, że wnętrze pojazdu bardzo szybko się nagrzewa, co jest skrajnie niebezpieczny dla dzieci i zwierząt. Nawet krótkotrwałe pozostawienie ich w nagrzanym samochodzie może prowadzić do skrajnych konsekwencji.

Pamiętajmy, że jeśli policjanci stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

Nie bądźmy obojętni, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Reagujmy! O sytuacji poinformujmy Policję czy inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.