Przejdź do treści


Podsumowanie policyjnej akcji ZNICZ na Sądecczyźnie

Kontrola drogowa - Foto: KM Policji Nowy Sącz

Mniejsza liczba kierowców pod wpływem alkoholu, stały poziom kolizji oraz większa liczba wypadków drogowych i osób rannych, to bilans tegorocznej akcji Znicz w odniesieniu do roku ubiegłego. W tym roku nad bezpieczeństwem osób odwiedzających miejsca pochówku swoich bliskich na Sądecczyźnie czuwało blisko 900 policjantów i strażnicy miejscy.

W ciągu ostatnich siedmiu dni w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pojawiła się znacznie większa niż zwykle liczba policjantów, których głównym zadaniem było zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, a także pomoc podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich. Dbając o płynność ruchu, na najruchliwszych drogach, szczególnie przy drogach wlotowych i wylotowych z Nowego Sącza oraz w pobliżu cmentarzy funkcjonariusze kierowali ruchem.

Podczas działań policjanci przede wszystkim udzielali wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Dużą uwagę zwracano na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Ponadto każdorazowo badano stan trzeźwości kierowców.

W trakcie siedmiu dni policyjnej akcji Znicz (od 27 października do 2 listopada) na Sądecczyźnie doszło do 9 wypadków w których rannych zostało 10 osób oraz 54 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili 8 osób jadących pod wypływem alkoholu, a dokładnie 7 nietrzeźwych kierowców oraz 1 osobę, która prowadziła pojazd po użyciu alkoholu.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila, natomiast stan nietrzeźwości zachodzi gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila.

Podczas ubiegłorocznej akcji Znicz na drogach Sądecczyzny doszło do 2 wypadków i 54 kolizji, podczas których ranne zostały 2 osoby. Policjanci zatrzymali też 11 osób jadących pod wpływem alkoholu, a dokładnie 6 nietrzeźwych kierowców oraz 5 osób, które prowadziły pojazd pod wpływem alkoholu.

W analogicznym okresie roku 2015, doszło do 4 wypadków drogowych, w których 5 osób zostało rannych oraz do 31 kolizji drogowych, a policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących i 3 osoby, które prowadziły pojazd po użyciu alkoholu.

Wzmożone działania sądeckich policjantów w ramach tegorocznej akcji ZNICZ potrwają jeszcze do niedzieli, 5 listopada. Najwięcej patroli na terenie miasta i powiatu pojawi się właśnie w niedzielę, a wszystko po to by Sądeczanie, jak i osoby przyjeżdzające w nasz region, bezpiecznie wrócili do swoich domów.

/źródło: KMP Nowy Sącz