Przejdź do treści


Podsumowanie policyjnej akcji „Bezpieczne Wakacje 2022” na Sądecczyźnie

W okresie wakacji sądeccy policjanci podejmowali liczne działania aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym Sądecczyznę.

Od 24 czerwca do 31 sierpnia funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczne Wakacje 2022”. Celem tych działań było przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży oraz ograniczenie negatywnych zdarzeń z ich udziałem. Sądeccy policjanci podczas licznych festynów i pikników promowali zasady bezpieczeństwa oraz radzili najmłodszym, jak unikać zagrożeń w czasie letniego wypoczynku.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa zorganizowano dni otwarte Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, w których uczestniczyli mali mieszkańcy naszego regionu. Podczas zwiedzania jednostki dzieci spotkały się z funkcjonariuszami, którzy przybliżyli im specyfikę zawodu policjanta oraz pokazali sprzęty, z których korzystają w codziennej służbie. Mundurowi przypominali także podstawowe zasady bezpieczeństwa i sposoby reagowania na różnorodne zagrożenia.
Jak co roku policjanci dbali także o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wypoczywającej na otwartej przestrzeni m.in. kontrolując obozy harcerskie, biwaki czy pola namiotowe. Mundurowi zapewniali również bezpieczny wypoczynek osobom korzystającym z sądeckich akwenów wodnych, w tym z Jeziora Rożnowskiego, gdzie funkcjonariusze z Krakowa i Nowego Sącza, w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie, dbali o porządek publiczny oraz bezpieczeństwo. Organizowane były także wspólne patrole m.in. z ratownikami sądeckiego WOPR oraz strażakami. Policjanci prowadzili także spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Okres wakacji to czas wyjazdów i zwiększonego natężenia ruchu drogowego. W celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz zapewnienia maksymalnej płynności ruchu, podczas całych wakacji sądeccy policjanci prowadzili wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach naszego regionu. W okresie od 24 czerwca br. do 31 sierpnia br. sądeccy mundurowi odnotowali łącznie 491 zdarzeń drogowych (83 wypadki i 408 kolizji), w których zginęły 3 osoby, a 99 zostało rannych. Podczas działań policjanci wyeliminowali z ruchu 128 nietrzeźwych kierujących. Z kolei podczas ubiegłorocznych wakacji na Sądecczyźnie doszło do 550 zdarzeń drogowych (69 wypadków i 481 kolizji), w których zginęło 7 osób, a 94 zostały ranne. Policjanci zatrzymali wówczas 94 kierujących w stanie nietrzeźwości.

/źródło: KMP Nowy Sącz