Przejdź do treści


Podsumowanie długiego weekendu na Sądecczyźnie i policyjnych działań pn. „Boże Ciało 2019”

Kontrola drogowa- fot. KMP Nowy Sącz

Pierwszy długi weekend wakacji za nami. Dla sądeckich policjantów, którzy czuwali nad bezpieczeństwem sądeczan i turystów odwiedzających nasz region był to pracowity okres i czas wzmożonych kontroli na drogach. Niestety nie wszyscy wzięli sobie do serca apele funkcjonariuszy o rozwagę i ostrożność, przez co nie udało się uniknąć wypadków i kolizji.

W okresie od 19 do 23 czerwca 2019 roku na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego doszło do 5 wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało siedem osób. Ponadto funkcjonariusze odnotowali 38 kolizji. Z kolei podczas ubiegłorocznych działań (30.05-03.06.2018 roku) doszło do 5 wypadków, w wyniku których zginęła jedna osoba, a rannych zostało sześć osób. W tym czasie odnotowano również 36 kolizji.

Pomimo ciągłych apeli o rozwagę i niewsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu, podczas prowadzonych działań funkcjonariusze zatrzymali 13 nietrzeźwych kierujących.

Przypomnijmy, za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

/źródło: KMP Nowy Sącz