Przejdź do treści


Pociąg wolności – wyjątkowy przejazd zabytkowego składu z okazji Święta Niepodległości

Pociąg retro - fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt realizujemy w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 135-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.

Z okazji Święta Niepodległości, w ramach obchodów 103 rocznicy odzyskania wolności przez Polskę 11 listopada na trasę dawnej kolei transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza wyruszy skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku.

Dodatkowo, samą jazdę pociągu oraz zaplanowane prezentacje historyczne będzie można śledzić w Internecie m.in. na Facebooku Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej będą na bieżąco publikowane materiały z przejazdu pociągu.

W składzie pociągu, w w jednym z zabytkowych wagonów znajdzie się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. Towarzyszyć jej będą rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918 odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala.

 Jedną z atrakcji przejazdu, będzie piknik na stacji w Skrzydlnej zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej z występami artystycznymi i prezentacjami historycznymi.

Skład pociągu zestawiony z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz wagonów pasażerskich z lat 1925-1930.

Ramowy plan przejazdu prezentuje się następująco:

6:00 – odjazd ze stacji Chabówka

10:15 – przyjazd do stacji Nowy Sącz, po przyjeździe zwiedzanie Izby Tradycji na peronie I (w stronę Chabówki)

11:30 – odjazd ze stacji Nowy Sącz

12:09-12:29 – postój na stacji Męcina, odśpiewanie hymnu

12:56 – 13:16 – Limanowa – pokaz grupy rekonstrukcyjnej

14:01 – 14:31 – Dobra k/Limanowej – poczęstunek regionalny

14:47-15:12 – Skrzydlna – piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej

16:42 – przyjazd do stacji Chabówka, zakończenie przejazdu

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu – możliwy jest udział w atrakcjach podczas zaplanowanych postojów a także filmowanie i fotografowanie przejazdu tego unikalnego pociągu w pięknej górskiej scenerii Beskidów.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

/Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei