Przejdź do treści


Piwniczna-Zdrój. Policjanci skontrolowali stan licznika Audi. Był o 164 tysiące kilometrów niższy niż przed rokiem

Licznik samochodowy

W niedzielę 25 kwietnia w Piwnicznej-Zdroju policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę Audi. Kiedy mundurowi sprawdzili stan licznika pojazdu okazało się, że liczba kilometrów znacznie odbiegała od tej, zapisanej podczas ostatniego badania technicznego.

Prawie 164 tysiące kilometrów mniej
W chwili kontroli drogomierz audi wskazywał 264 tys. km, natomiast w maju 2020 roku podczas przeglądu technicznego diagnosta odnotował blisko 428 tys. km, czyli prawie 164 tys. km więcej niż obecnie. Policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Kary za cofanie liczników
Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Sprawdzanie stanu licznika online
Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu, stan licznika z ostatniego badania technicznego możesz sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd” (link: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd). Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel możesz skorzystać z usługi „Historia Pojazdu”(link: https://historiapojazdu.gov.pl/).