Przejdź do treści


Pilne! Uwaga na oszustwa metodą “na policjanta”.  Seniorzy miejcie się na baczności

Mężczyzna w bluzie w kapturem na głowie rozmawia przez telefon komórkowy - fot. KMP Nowy Sącz

Dzisiaj, sądecka Policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”, który informował, że ich pieniądze są zagrożone.

Oszuści dzwonili do mieszkańców Sądecczyzny, podając się za funkcjonariuszy Policji. Wykorzystywali różne legendy, że prowadzą tajną akcję policyjną mającą na celu zatrzymanie złodziei, którzy chcą ich okraść, że ich mieszkanie jest obserwowane przez włamywaczy, wypytywali, czy posiadają w domu jakieś kosztowności, które mogą być zagrożone i które należy zabezpieczyć. Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę.

W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i radzą Jak nie dać się oszukać:

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za policjanta, krewnego, urzędnika itp. będzie żądał pieniędzy albo przelania środków na wskazane konto bankowe, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu – dokładnym odłożeniu słuchawki – lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!)
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na niezweryfikowane konto bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

Gdy pojawi się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie należy powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. (Przypominamy o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystaniu z innego aparatu telefonicznego).

/źródło: KMP Nowy Sącz