Przejdź do treści


Pił alkohol, potem wsiadł na quada, by wrócić do domu. Skończyło się wywrotką

fot. KMP Nowy Sącz

Sporo szczęścia miał mężczyzna, który we wtorek wybrał się na przejażdżkę swoim quadem. Jechał nie tylko bez uprawnień, ale i pod wpływem alkoholu. Jego podróż zakończyła się „jedynie” urazami i konsekwencjami prawnymi, choć mogła mieć tragiczny finał…

We wtorek, 12 stycznia br. około godz. 13 policjanci otrzymali zgłoszenie, że na jednej z dróg na terenie gminy Piwniczna-Zdrój leży mężczyzna, który jadąc quadem wywrócił go, po czym upadł na jezdnię. Patrol natychmiast został skierowany we wskazane miejsce. Po przyjeździe funkcjonariuszy czterokołowiec był ustawiony w poprzek jezdni, a na nim siedział mężczyzna. Okazało się, że pojazd jest niezarejestrowany i nie posiada ubezpieczenia. Mężczyzna, który nim jechał w ogóle nie powinien tego robić, ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania. Policjanci od razu wyczuli od niego silną woń alkoholu. Mężczyzna bełkotał i miał problemy z utrzymaniem równowagi. Nie był w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie policjantów, jak doszło do zdarzenia. Wspomniał, że pił alkohol, a potem wsiadł na quada, by wrócić nim do domu i nie pamiętał, co się później wydarzyło. Z uwagi na stan, w jakim się znajdował, nie było możliwości wykonania badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z tym, że mężczyzna uskarżał się na ból po upadku, na miejsce została wezwana załoga karetki pogotowia, która udzieliła pomocy poszkodowanemu, a następnie przetransportowała go sądeckiego szpitala. Tam pobrano od niego próbki krwi do badań.

Teraz niefrasobliwy kierowca będzie musiał ponieść konsekwencje swoich czynów. Na chwilę obecną w Komisariacie Policji w Piwnicznej-Zdroju prowadzone są czynności w sprawie o wykroczenia tj. prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień, kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z kolei wyniki badań krwi będą podstawą do podjęcia przez policjantów dalszych czynności, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy (do 0,5 promila – wykroczenie z art. 87 Kodeksu wykroczeń lub powyżej 0,5 promila – przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego).

/źródło: KMP Nowy Sącz