Przejdź do treści

Pani Prezydentowa otworzyła Starosądecką Bibliotekę

Pani Prezydentowa otworzyła Starosądecką Bibliotekę - Fot. Maria Olszowska

Agata Kornhauser-Duda – Pierwsza Dama RP – otworzyła dzisiaj oficjalnie nową siedzibę Starosądeckiej Biblioteki. Objęła również tę placówkę swoim patronatem. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak, który podarował Pani Prezydentowej dwutomowe wydanie „Sądecczyzny” autorstwa Feliksa Szczęsnego Morawskiego. Taka sama publikacja trafiła do rąk Marii Sosin – dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.

– Gratuluję takiego obiektu i takiego zaangażowania w tworzeniu miejsc, w których króluje kultura i książka i które są dostępne dla wszystkich mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego – mówiła Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. – Z wielką radością przyjechałam dzisiaj do Państwa. Wiem, że czytelnictwo na tym terenie jest na bardzo wysokim poziomie. Tym bardziej więc godne pochwały jest to, aby wspierać ten zapał i stwarzać czytelnikom wspaniałe miejsca do obcowania z kulturą.

Gratulacje złożył także starosta nowosądecki Marek Pławiak. W liście skierowanym do dyrektor Marii Sosin, starosta napisał: „Pani Dyrektor i wszystkim Pracownikom składam podwójne gratulacje: z okazji 70-lecia starosądeckiej Książnicy oraz otwarcia jej nowej siedziby. Dzięki Waszej pracy i zaangażowaniu kilka pokoleń sądeczan mogło zdobywać wiedzę, kształtować umysły, czytelniczo poznawać dalekie krainy i wzbogacać swą wyobraźnię. Przed kilkoma laty byliście jedną z pierwszych placówek w regionie, która do obsługi Czytelników wprowadzała narzędzia informatyczne. To wspaniałe, że dzisiaj cieszycie się z nowej siedziby, a samorządy Powiatu Nowosądeckiego oraz Starego Sącza mogą być dumne, że wspólnie prowadzą taką Bibliotekę. Pani Dyrektor i Pracownikom życzę wielu wspaniałych dni w nowym obiekcie, realizacji planów, bogatych zbiorów bibliotecznych, wiernych Czytelników i samych życzliwych ludzi wokół”.

W spotkaniu wzięli udział m.in. wicewojewoda małopolski Józef Gawron, członek Zarządu WM Leszek Zegzda, radny wojewódzki Stanisław Pasoń, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, wiceburmistrz Kazimierz Gizicki oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska i radni. Nie zabrakło oczywiście dyrektor Powiatowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu Marii Sosin i pracowników nowej placówki. Wykład „Biblioteka to inwestycja” wygłosił dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, a obiekt poświęcił ks. dr Marcin Kokoszka. Wśród gości był także Krzysztof Koehler – zastępca dyrektora w Instytucie Książki.

W nowej bibliotece, która powstała w budynku przekazanym władzom Starego Sącza przez Powiat Nowosądecki, oprócz tysięcy książek, znalazły się m.in. sale i pomieszczenia, które mogą być miejscem wydarzeń kulturalnych, czytelnia, sala kominkowa i sale warsztatowe. Księgozbiór liczy 50 tys. woluminów.

/(olsz)
/Fot. Maria Olszowska