Przejdź do treści


Otwarte okno czy niezamknięte drzwi to zachęta dla złodzieja, o czym przekonali się mieszkańcy dwóch podsudeckich domów

O tym, że okazja czyni złodzieja przekonali się w listopadzie mieszkańcy dwóch podsądeckich domów, do których złodzieje weszli wykorzystując otwarte okno i garażowe drzwi. W wyniku kradzieży ich właściciele stracili przedmioty warte łącznie 12 tys. złotych, dlatego sądecka Policja apeluje o przezorność i właściwe zabezpieczanie domów (w tym także niezamieszkałych), budynków gospodarczych, mieszkań, piwnic czy garażów.
W pierwszym przypadku złodziej wszedł do mieszkania przez otwarte okno, wynosząc z niego cenną biżuterię i elektronarzędzia, natomiast w drugim wszedł do garażu przez niezamknięte na noc drzwi, skąd również zabrał elektronarzędzia oraz skuter.
Te zdarzenia pokazują, jak łatwo możemy stracić wartościowe przedmioty lub oszczędności, na które ciężko pracowaliśmy, dlatego warto tak zabezpieczyć dom czy mieszkanie, by ograniczyć do minimum zagrożenie włamania i kradzieży.
Wychodząc z domu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna, także balkonowe, piwniczne (które warto dodatkowo okratować) i dachowe. Należy pamiętać również o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do domu. Jeśli dom posiada system alarmowy, należy go włączyć. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”.
Jeśli mieszkasz w mieszkaniu warto wyposażyć je w solidne drzwi z patentowymi zamkami. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie czy kradzież, dlatego nie otwieraj okien i drzwi balkonowych pod swoją nieobecność.
Pamiętaj, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w swojej okolicy. Reaguj, gdy usłyszysz hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów oraz gdy zobaczysz, że podczas ich nieobecności nieznajoma osoba stoi pod drzwiami i próbuje je otwierać.
Aby uchronić się przed kradzieżą, bądź czujny i zachowaj zdrowy rozsądek. Nie warto chwalić się osobom postronnym o swojej zamożności publikując na portalach społecznościowych zdjęcia, na których widoczne jest wyposażenie naszego mieszkania.
Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy garażu nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie, co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży.

/tekst i foto. KMP Nowy Sącz