Przejdź do treści


Oszust uczestniczący w wyłudzaniu pieniędzy metodą na tzw. „policjanta” – zatrzymany przez sądeckich policjantów

Kolejny oszust, który uczestniczył w procederze wyłudzania pieniędzy metodą na „policjanta” został ustalony i zatrzymany. Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat więzienia. Policja ustala jego wspólników.

W ostatnim okresie czasu (24 sierpnia i 5 września) na terenie powiatu nowosądeckiego doszło do dwóch skutecznych wyłudzeń pieniędzy metodą na tzw. policjanta. Przestępcy w ten sposób oszukali dwie starsze kobiety w wieku 74 i 77 lat. Sposób działania oszustów w tych dwóch przypadkach był niemal identyczny. Kobieta podająca się za wnuczkę lub córkę dzwoniła na telefon stacjonarny starszych osób. W trakcie rozmowy przekazywała, że spowodowała wypadek drogowy i aby uniknąć więzienia, musi zapłacić odszkodowanie osobom rzekomo poszkodowanym w tym wypadku. Następnie do rozmowy włączał się mężczyzna podający się za policjanta, który potwierdzał tę historię. Starsze osoby myśląc, że pomagają swoim najbliższym przekazywały oszczędności swojego życia oszustom.

Po otrzymanych zgłoszeniach o oszustwach policjanci natychmiast podejmowali szereg działań, mających na celu zatrzymanie tych bezdusznych przestępców. Aby utrudnić im dalsze działanie i ostrzec osoby starsze, sądecka policja za każdym razem nagłaśniała sprawę w środkach masowego przekazu. Opisywała sposób ich działania i zwracała się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Równolegle nad ustaleniem i zatrzymaniem oszustów pracowali kryminalni, którzy szczegółowo analizowali każdy ślad, sprawdzali każdą informację. Dzięki ich dużemu zaangażowaniu już na drugi dzień od dokonania ostatniego oszustwa natrafili na trop jednego ze sprawców. 20- latek został zatrzymany 6 września br. na terenie powiatu limanowskiego w swoim miejscu zamieszkania, a następnie trafił do policyjnej celi w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Ponadto w toku prowadzonych czynności okazało się, że zatrzymany mężczyzna uczestniczył także w innych wyłudzeniach metodą na tzw. „policjanta” dokonanych na terenie powiatu nowotarskiego i limanowskiego. Podczas tych oszustw sprawcy działali w ten sam sposób, oszukiwali starsze osoby, wykorzystując zaufanie społeczeństwa do Policji.

Zgromadzony materiał w sprawie pozwolił na przedstawienie 20-letniemu mężczyźnie 4 zarzutów dokonania oszustwa (art. 286 kk). Za te przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Obecnie policjanci pracują nad ustaleniem i zatrzymaniem jego wspólników. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu