Przejdź do treści

Oszuści znów są aktywni. Podawali się za krewnych i policjantów

fot. pixabay.com

Mimo apelów o ostrożność małżeństwo z Nowego Sącza padło ofiarą oszustów i straciło swoje oszczędności. Na szczęście w sześciu przypadkach, czujni seniorzy nie stracili swoich pieniędzy.

Wczoraj po południu mieszkańcy różnych dzielnic Nowego Sącza otrzymywali telefony od oszustów, którzy podszywali się pod krewnych lub funkcjonariuszy policji. Oszuści stosowali taktykę wykorzystania legendy o wypadku drogowym spowodowanym przez rzekomego członka rodziny rozmówcy i wmawiali seniorom, że trzeba zapłacić określoną kwotę, aby  krewny uniknął konsekwencji prawnych. Na szczęście sześciu czujnych seniorów nie dało się nabrać i szybko powiadomiło Policję. Niestety w jednym przypadku doszło do przekazania oszustom 40 tys. złotych i tysiąca euro.

Teraz policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców tego oszustwa. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują do seniorów i członków ich rodzin o zachowanie szczególnej ostrożności oraz radzą, jak nie dać się oszukać. Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego, czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę, dlatego:

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc” kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.