W Nowym Sączu zakończył się drugi etap XXI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej ogłosiło nazwiska ośmiorga artystów, którzy wystąpią w piątkowym finale. W gronie wyróżnionych znalazło się sześć kobiet i dwóch mężczyzn, reprezentujących Ukrainę, Polskę, Koreę Południową, Kazachstan i Łotwę.
Wysoki poziom i silna reprezentacja sopranu
Do finału zakwalifikowało się aż pięć sopranistek i trzech barytonów. Zabrakło natomiast tenorów, basów i mezzosopranistek. Występy oceniało międzynarodowe Jury, które podkreśliło bardzo wyrównany i wysoki poziom artystyczny. Jak zaznaczyła Małgorzata Walewska, wielu uczestników osiągnęło rezultaty pozwalające na udział w finale, ale ostatecznie mogło się tam znaleźć tylko osiem osób.
Koncert finałowy i transmisja na żywo
Finał Konkursu odbędzie się w piątek, 23 maja o godzinie 18:00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Finalistom będzie towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie internetowej konkursu oraz na międzynarodowej platformie operavision.eu, która specjalizuje się w bezpłatnych transmisjach operowych z całego świata.
Finaliści z entuzjazmem, pianista z uznaniem
Wśród polskich finalistów znalazł się baryton Artur Garbas, który nie krył wzruszenia i zaskoczenia po ogłoszeniu wyników. W trakcie przesłuchań drugiego etapu artyści prezentowali zróżnicowany repertuar – od baroku po muzykę współczesną – przy akompaniamencie fortepianu. Ich zadaniem było zaprezentowanie się w ciągu kilkunastu minut w jak najszerszym spektrum stylów wokalnych.
Jury zdecydowało także o przyznaniu nagród dla wyróżniających się pianistów-akompaniatorów. Uhonorowani zostali Laura Kluwak-Sobolewska i Aleksander Teliga. Ten ostatni towarzyszył w konkursie aż jedenastu wokalistom, co wiązało się z koniecznością przygotowania ponad 130 utworów.












Przed nami jeszcze konkurs pieśni
W piątek, oprócz finału głównej kategorii, zaplanowano również przesłuchania w konkursie pieśni. W tej części zmierzy się ośmioro uczestników, w większości z Polski, ale także z Korei Południowej i Kazachstanu. Będą wykonywać wybrane cykle pieśni, a werdykt poznamy tego samego dnia po południu.
/źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ / fot. Piotr Droździk