Przejdź do treści


Okazja czyni złodzieja? Przekonała się o tym czwórka sądeczan

Drzwi wejściowe - foto. KMP Nowy Sącz

W ciągu ostatnich dni do sądeckiej komendy zgłosiły się cztery okradzione osoby. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że mogły temu zapobiec zamykając drzwi mieszkania i samochodu. W efekcie straciły oszczędności i kosztowne przedmioty.

Do dwóch kradzieży doszło 18 listopada. W pierwszym przypadku złodziej wykorzystał otwarte drzwi i pod nieobecność domowników wyniósł stary telewizor i cyfrowy dekoder. Drugi przypadek był już dużo bardziej dotkliwy w skutkach, ponieważ starsza pani straciła wszystkie oszczędności, a dokładnie kilkanaście tysięcy złotych. Złodziej wykorzystał oryginalny klucz do drzwi jej mieszkania, który schowała w niewłaściwy sposób.

Dwie kolejne sytuacje miały miejsce 19 i 21 listopada, a złodzieje okradli otwarte samochody. Z jednego, którego właściciel w tym czasie robił zakupy, wynieśli saszetkę z dokumentami, kartami bankomatowymi i zapasowymi kluczykami do samochodu, a z drugiego spawarkę wartą kilka tysięcy złotych.

Te zdarzenia pokazują, jak łatwo możemy stracić wartościowe przedmioty lub oszczędności, na które ciężko pracowaliśmy. Trzeba zawsze mieć na uwadze, że to złodziej obserwuje ofiarę, a nie ona jego, więc zazwyczaj wie, że opuściła mieszkanie lub w pośpiechu nie zamknęła samochodu na parkingu.

Pamiętaj, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w Twojej okolicy. Reaguj, gdy usłyszysz hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów lub gdy zobaczysz, że podczas ich nieobecności nieznajoma osoba stoi pod drzwiami i próbuje je otwierać.

Pamiętaj, by zamknąć samochód, domknąć szyby i nie zostawiać wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.

/źródło: KMP Nowy Sącz