Okazja czyni złodzieja czyli jak właściciele domu stracili kilka tysięcy złotych

Opublikowano 21 czerwca 2017 przez
Okazja czyni złodzieja czyli jak właściciele domu stracili kilka tysięcy złotych

Długie weekendy, wakacje czy ferie są dla nas czasem wypoczynku, ale dla złodziei okresem żniw. Sprawcy zazwyczaj wykorzystują nieobecność lokatorów oraz to, że przed wyjazdem nie zadbali oni o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania lub domu.
O tym, że okazja czyni złodzieja przekonali się 19 czerwca właściciele domu w jednej z podsądeckich miejscowości na terenie gminy Chełmiec. Wtedy to nocą nieznany sprawca wszedł do ich domu przez otwarte okno w piwnicy, po czym wyniósł z niego rower górski, gitarę oraz gotówkę, narażając właścicieli na straty sięgające ponad 6 tys. złotych.
W związku z zaistniałą sytuacją sądecka Policja apeluje o przezorność i właściwe zabezpieczenie domu, mieszkania, piwnicy czy garażu przed wyjazdem na urlop.
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym:

 • Zamknij dokładnie wszystkie drzwi i okna, także balkonowe, piwniczne (które warto dodatkowo okratować) i dachowe;
 • Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
 • Włącz alarm;
 • Pamiętaj, aby nie zostawiać kluczy pod wycieraczką;
 • Złodziej nie lubi światła – zadbaj zatem o prawidłowo działające oświetlenie wokół domu i garaży wolnostojących oraz przed drzwiami wejściowymi.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu:

 • Wyposaż drzwi do mieszkania w solidne, patentowe zamki w drzwiach lub zamontuj zabezpieczenia;
 • Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania czy kradzieże, dlatego nie otwieraj okien czy drzwi balkonowych pod swoją nieobecność. Mieszkanie zawsze możesz wywietrzyć, gdy będziesz już w domu;
  Dobrym zabezpieczeniem jest domofon, jednak pamiętaj, aby za jego pomocą nie otwierać drzwi obcym.

Współpracuj z sąsiadami

 • Pamiętaj, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w twojej okolicy,
 • Poproś aby zaufany sąsiad zaopiekował się twoim mieszkaniem lub domem pod twoją nieobecność. Czasami wystarczy tylko, że wyciągnie korespondencję ze skrzynki pocztowej i usunie pozostawione pod drzwiami ulotki reklamowe, by złodziej ominął to mieszkanie, sądząc, że lokatorzy są na miejscu.

Reaguj, gdy:

 • Usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiadów i niecodzienne odgłosy, a wiesz że wyjechali;
 • Zobaczysz, że podczas nieobecności sąsiadów nieznajoma osoba stoi pod ich drzwiami i próbuje je otwierać;
 • Zauważysz, że obce osoby wynoszą meble lub sprzęty domowe i nie towarzyszy im nikt ze znanych ci sąsiadów.

Aby uchronić się przed kradzieżą, bądź czujny i zachowaj zdrowy rozsądek. Nie warto chwalić się osobom postronnym o swojej zamożności, publikować na portalu społecznościowym zdjęć na których w tle widoczne jest wyposażenie naszego mieszkania oraz informacji o czasie i miejscu planowanego wyjazdu.
Zostawiając na kilka dni pusty dom czy mieszkanie, nie zostawiaj widocznych oznak swojej nieobecności. O swój dobytek zadbaj kompleksowo i odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.

źródło: KMP Nowy Sacz