Przejdź do treści


Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu

Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu było kolejnym wydarzeniem wpisanym w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział członkowie Zarządu Powiatu Franciszek Kantor i Marian Ryba oraz przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Zygmunt Paruch.
Pomnik marszałka stanął na placu przy Al. Wolności, gdzie przez dziesięciolecia mieściło się mauzoleum żołnierzy radzieckich poległych w 1945 r. Symbol wdzięczności dla Armii Czerwonej został w ubiegłym roku przeniesiony do kwatery wojskowej na cmentarzu komunalnym.
Pomnik Józefa Piłsudskiego wzniesiono dzięki finansowemu wsparciu sądeczan, którzy zebrali na ten cel blisko pół miliona złotych. 250 tys. zł dołożyła Rada Miasta. Chciała w ten sposób docenić marszałka, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Sądeccy rajcy zrobili to zresztą już w marcu 1916 r., przyznając Józefowi Piłsudskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Dwa lata wcześniej legioniści marszałka wyzwolili Nowy Sącz, okupowany przez wojska carskiej Rosji. Uczestniczyli też w tzw. operacji łapanowsko-limanowskiej, która zatrzymała pochód Rosjan na Wiedeń – stolicę monarchii Austro-Węgierskiej.
Podczas uroczystości pod pomnikiem miała miejsce uroczysta przysięga strzelecka ponad 80 członków Związku Strzeleckiego “Strzelec” OSW. Józef Piłsudski jest patronem tej organizacji. Jej członkowie podczas publicznych kwest zbierali pieniądze na budowę pominika. Z inicjatywą wzniesienia monumentu wystąpili w 2010 r. członkowie Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, którzy nawiązali do faktu, iż Nowy Sącz był pierwszym miastem, które nadało Józefowi Piłsudskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Chcieli w ten sposób uczcić 75. rocznicę śmierci marszałka. Pomnik jest dziełem Stanisława Szwechowicza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Przekazał on miastu projekt nieodpłatnie. Monumet wraz z cokołem ma 5,70 m wysokości.
Uroczystości zakończył I Sądecki Bieg Niepodległości. Biegacze pokonali dystans 1918 metrów. To nawiązanie do daty odzyskania przez Polskę niepodległości.

(szel)