Przejdź do treści


Nowy Sącz. Zamiast zyskać sporą wygraną, stracił swoje oszczędności

Banknoty o różnych nominałach - fot, UM NS

Byli już fałszywi krewni, znajomi, funkcjonariusze, amerykańscy lekarze pracujący na Bliskim Wschodzie, którzy prosili o przechowanie oszczędności swojego życia i rzekome milionowe spadki po nieznanych krewnych z Afryki. W taki sposób oszuści wyłudzili od sądeczan od kilku tysięcy do blisko pół miliona złotych! Na początku grudnia kolejny mieszkaniec naszego regionu stracił swoje pieniądze. Tym razem oszust poinformował mężczyznę o sporej wygranej, ale zamiast zysku skończyło się utratą blisko 60 tysięcy złotych.

1 grudnia br. około godz. 14 do jednego z mieszkańców powiatu nowosądeckiego zadzwonił telefon. Męski głos w słuchawce poinformował seniora, że właśnie wygrał 8,5 tysiąca dolarów. Oszust tak umiejętnie prowadził rozmowę, że starszy pan uwierzył we wszystko, co usłyszał. Zaufał nieznajomemu i podał mu pełne dane do swojego rachunku bankowego oraz dane z dowodu osobistego, co było warunkiem odebrania rzekomej wygranej. Oszust w ciągu następnych godzin dzwonił do seniora kilkukrotnie z różnych numerów i prosił o kody przychodzące smsem na telefon starszego pana. Niczego nie podejrzewający mężczyzna podał kilka takich kodów, dzięki którym oszust autoryzował przelewy z jego konta na kwotę ponad 41 tysięcy złotych. Dodatkowo sądeczanin na nieznany rachunek bankowy przelał jeszcze 18,5 tysiąca złotych. W ten sposób mężczyzna stracił łącznie blisko 60 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi

Trzeba pamiętać, że wyobraźnia oszustów nie zna granic. Potrafią bardzo szybko wzbudzić zaufanie swojej ofiary, a stosowane przez nich techniki manipulacji psychologicznej czy presja czasu działają na ich korzyść.

By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet czy podczas rozmowy telefonicznej, a czerwona lampka powinna włączyć się już wtedy, gdy proszą o pieniądze albo dane do bankowości elektronicznej.

Pod żadnym pozorem nie przekazujmy takich danych oraz nie udostępniajmy kodów aktywujących przelewy czy kodów BLIK. O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.