Nowy Sącz z najwyższą oceną atrakcyjności inwestycyjnej w grupie gmin miejskich w Małopolsce

Opublikowano 3 stycznia 2017 przez
Nowy Sącz z najwyższą oceną atrakcyjności inwestycyjnej w grupie gmin miejskich w Małopolsce

Jak wynika z najnowszej (ósmej) edycji raportu “Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016”. Nowy Sącz uzyskał najwyższą ocenę atrakcyjności inwestycyjnej w grupie gmin miejskich w Małopolsce. Według raportu Nowy Sącz jest także, zaraz po Krakowie, najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów powiatem w województwie.
– Z wielkim zadowoleniem przyjąłem wyniki rankingu “Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016”, choć nie będę ukrywał, że nie są one dla mnie zaskoczeniem. Ranking potwierdza, że Nowy Sącz mimo zewnętrznych trudności komunikacyjnych jest atrakcyjny dla inwestorów i przedsiębiorców z wielu branż – od tych przemysłowych począwszy, przez edukacyjne, prawne czy te związane z rzemiosłem – powiedział prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak komentując wyniki najnowszego rankingu.
W badaniu pod kierunkiem H. Godlewskiej-Majkowskiej analizowano przede wszystkim potencjalną atrakcyjność inwestycyjną. Wspomniana atrakcyjność zdefiniowana została jako zespół regionalnych walorów lokalizacyjnych, które mają wpływ na osiągnięcie celów inwestora między innymi w postaci kształtowania się kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, przychodów ze sprzedaży, rentowności netto oraz konkurencyjności danej inwestycji.
Wskaźniki potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej w wersji podstawowej (PAI1) odnoszą się do całości gospodarki oraz do poszczególnych wybranych sekcji stanowiących jej trzon:
C – przemysłu przetwórczego,
G – handlu i napraw,
I – zakwaterowania i gastronomii,
M – działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej.
W raporcie “Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2016” Małopolska znalazła się w czołówce najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów województw, w Polsce, ustępując tylko Mazowszu oraz Górnemu i Dolnemu Śląskowi.
Zobacz pełen raport: ATRAKCYJNOŚĆ INWESTYCYJNA REGIONÓW 2016
Z całą pewnością nie bez znaczenia są także średnie stawki wynagrodzeń dla sądeckich pracowników, które nadal sporo odstają od średnich zarobków polaków [red].

źródło: www.nowysacz.pl