Przejdź do treści


Nowy Sącz: Wyciek kwasu azotowego na parkingu przy ul. Prażmowskiego

fot: KM PSP w Nowym Sączu

W sobotę (12 listopada) w godzinach wczesnopopołudniowych grupa chemiczno-ekologiczna z Jednostki Ratunkowo Gaśniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu zadysponowana została do działań na parkingu przy centrum handlowym na ulicę Prażmowskiego w Nowym Sączu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na parkingu stał zaparkowany samochód osobowy marki Volkswagen w którym doszło do rozszczelnienia się pojemnika zawierającego kwas azotowy. Kwas azotowy to jeden z najsilniejszych kwasów tlenowych. Jest on bardzo aktywny chemicznie, a reakcje mogą być gwałtowne, nawet wybuchowe.

Na miejscu znajdowała się właścicielka pojazdu, która po stwierdzeniu wycieku kwasu opuściła pojazd zamykając drzwi oraz klapę bagażnika. Wokół pojazdu zaparkowane były inne pojazdy a na parkingu znajdowały się osoby opuszczające sklepy oraz inne osoby postronne. Z obserwacji wynikało, że w środku pojazdu doszło do przejścia w fazę gazową kwasu gdyż w pojeździe widoczne były opary substancji. Na miejsce przybył patrol Policji, który dodatkowo zabezpieczył teren działań oraz usunął osoby postronne z terenu działań na dalszą odległość. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca oraz sprawdzeniu urządzeniem pomiarowym występowania strefy wybuchowej, której nie stwierdzono. Ratownicy zostali zabezpieczeni w odpowiedni sprzęt. Zorganizowano zaopatrzenie wodnego z pobliskiego hydrantu oraz przygotowano stanowisko do dekontaminacji. Rozstawiono kurtyny wodne w celu niedopuszczenia do przemieszczenia się fazy gazowej kwasu po otwarciu samochodu oraz zabezpieczono studzienkę kanalizacyjną a także odłączono klemy akumulatora w pojeździe. Po wejściu strażaków w strefę, otwarto pojazd i wyciągnięto plastikowy pojemnik, w którym przewożony był kwas i go zabezpieczono. Następnie dokonano neutralizacji rozlanego kwasu roztworem wapna z wodą. Na miejsce zadysponowana została firma , która zajmuje się utylizacją substancji chemicznych. Po jej przybyciu pojemnik z kwasem został im przekazany. Zneutralizowaną substancję sprawdzono przy użyciu papierków wskaźnikowych. Po opuszczeniu strefy przez strażaków dokonano dekontaminacji ratowników oraz sprzętu. Samochód w którym doszło do wycieku kwasu został zabrany przez lawetę.

Działania strażaków trwały prawie dwie i pół godziny.

źródło: KM PSP w Nowym Sączu