Przejdź do treści

Nowy Sącz: Wspólna akcja Policji i Caritas na rzecz bezpieczeństwa pieszych

Nowy Sącz: Wspólna akcja Policji i Caritas na rzecz bezpieczeństwa pieszych

Już po raz kolejny sądecka Policja wspólnie z Caritas Diecezji Tarnowskiej podjęła działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Dzięki temu 2 tyś. odblasków zostanie przekazane mieszkańcom naszego regionu. Wszystko po to, żeby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli na drodze widoczni, a przez to bezpieczni.

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu już po raz czwarty zainicjował wspólną akcję z Caritas Diecezji Tarnowskiej. 5 grudnia br. w trakcie wizyty w sądeckiej komendzie ks. Ryszard Podstołowicz – Dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz Jerzy Pikul – Sekretarz Zarządu Caritas Diecezji Tarnowskiej przekazali na ręce komendanta – mł. insp. Jarosława Tokarczyka 2 tyś. elementów odblaskowych. Policjanci rozdawać będą odblaskowe opaski niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie w miejscach gdzie często dochodzi do wypadków drogowych z udziałem pieszych.

W okresie zimowym, gdy widoczność znacząco się zmniejsza, a ryzyko potrąceń pieszych wzrasta, niezbędnym staje się podjęcie działań, które pomogą zredukować zagrożenie. W związku z tym sądeccy policjanci od wielu lat prowadzą szereg działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. poprzez przeprowadzanie licznych prelekcji i spotkań z mieszkańcami miasta i powiatu. Takie działania profilaktyczne mają na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, w każdym wieku, począwszy od najmłodszych po seniorów. W większości takich spotkań zainteresowani otrzymują od policjantów odblaski, by w ten sposób móc chronić siebie i bliskich przez zagrożeniami w ruchu drogowym. Odblask zapewnia widoczność nawet ze 150 metrów, bez niego kierowca dostrzega pieszego z około 20-30 metrów. Często nie ma już wtedy możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru i dochodzi do potrącenia.

Przekazane przez Caritas odblaski będą rozdawane niechronionym uczestnikom ruchu drogowego przez policjantów patrolujących miasto i powiat, w miejscach gdzie szczególnie często dochodzi do wypadków drogowych z udziałem pieszych oraz podczas prelekcji i spotkań z mieszkańcami miasta i powiatu.

Zarówno Caritas jak i Policja zachęcają do noszenia odblasków, które zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ponieważ dzięki nim są lepiej widoczni na drodze.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu