W ubiegłym tygodniu w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu podpisano umowę na budowę układu kogeneracyjnego pozwalającego na jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej. Zaletą tej technologii jest mniejsze zużycie paliwa i obniżenie emisji gazów cieplarnianych.
– To kolejny element walki o czyste powietrze w Nowym Sączu. Energia pozyskiwana z gazu to energia „zielona”. Stawiamy na źródła ekologiczne. Gratuluję wszystkim, którzy byli zaangażowani w pozyskanie dofinansowanie – powiedział prezydent Ludomir Handzel.
Szczegóły inwestycji przedstawił prezes MPEC Paweł Kupczak. – Po zakończeniu budowy instalacji kogeneracyjnej MPEC stanie się elektro-ciepłownią. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej będzie w stanie zaspokoić potrzeby 4 tysięcy domów jednorodzinnych. Zmniejszy się również ilość węgla przyjeżdżającego do naszego przedsiębiorstwa. Rocznie potrzebowaliśmy ok 400 wagonów, ta ilość zmniejszy się o 1/3.
Założenia projektu:
- możliwość wytwarzania w elektrociepłowni równocześnie prądu i ciepła,
- nastąpi regulacja mocy MPEC 3 jednostki kogeneracyjne o mocy obliczeniowej co 6 MWe i 5,85 MWt
- możliwość całorocznej pracy,
- dywersyfikacja paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła.
- krótki czas rozruchu, synchronizacji z siecią i zwiększenia obciążenia do 100%,
- otrzymany zostanie status Efektywnego Systemu Ciepłowniczego poprzez uzyskanie co najmniej 50% rocznej produkcji ciepła z OZE i kogeneracji,
- zostanie zapewnione bezpieczeństwo energetyczne.
/źródło: UM NS