Przejdź do treści


Nowy Sącz: Urząd Miasta zaprzecza że został ukarany za zaniedbania w walce ze smogiem

Panorama Nowego Sącza fot. Kamil Bańkowski IRART

Urząd Miasta odpowiada na doniesienia Rzeczpospolitej dotyczące rzekomej kary nałożonej na Nowy Sącz za zaniedbania w walce ze smogiem.

Informację, jakoby karę miał wymierzyć Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, zamieściła Rzeczpospolita. Urząd Miasta odpowiada – WIOŚ nigdy nie ukarał miasta Nowego Sącza w zakresie zaniedbań w walce ze smogiem. Miasto aktywnie działa na rzecz ograniczenia emisji zanieczyszczeń i są już tego wyniki – spadek stężeń pyłu w powietrzu – czytamy w komunikacie.

W komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza czytamy także – W 2016 roku średnioroczne stężenie pyłu PM10 w powietrzu wyniosło 40,7 mikrogramów/m3 przy dopuszczalnej wartości 40,0 mikrogramów/m3. A dla porównania w 2011 roku stężenie średnioroczne pyłów PM10 wynosiło 55,0 mikrogramów/m3. Przedstawione dane dotyczą jednak średniorocznego stężenia pyłu PM10 w powietrzu –  Oznacza to że suma wartości stężania pyłu PM10 osiągana w ciągu całego roku została podzielona przez liczbę wszystkich dni roku. Także tych w których stężenie bliskie jest wartości zero mikrogramów/m3. A i tak dopuszczalna wartość pyłu PM10 została przekroczona o 0,7 mikrograma/m3.

Aktualny stan jakości powietrza w swojej okolicy możecie śledzić na stronie: https://map.airly.eu/pl/#longitude=20.70788&latitude=49.61189&id=899